Volkswagen Golf MK5

Usterki, awarie i problemy związane z zawieszeniem /amortyzatory, sprężyny, układ kierowniczy, felgi, opony, hamulce, tarcze itp.../
Awatar użytkownika
By jarek60 -  29 maja 2023, 14:37
 zachodniopomorskie
#290367
Bylem na wymianie drążków kierowniczych i od razu zażyczyłem regulacje geometrii zbieżności.
Obecnie kierownica przestawiona o parę stopni w lewo i lekko ściąga auto w lewo podczas jazdy z n niedużą prędkością do 40km/h.
Wydruk wygląda tak jak na obrazku po wymianie drążków, przed regulacją i po.
Jaki powód tego, co o tym sądzicie?
W środę jadę na zgłoszona reklamację, co teraz wymyśla?
Obrazek

Dodano po 1 dniu 20 godzinach 59 minutach 21 sekundach:
No i wyszło szydło z wora.
Wzięli na ponowne poprawienie ustawienie geometrii i co się okazało:
Pęknięta lewa przednia sprężyna. Oddali auto i zażądali 80 PLN za postawienie diagnozy -tu już musiałem zainterweniować, nie wzięli dodatkowej kasy.
Za wymianę końcówek i ustawienie geometrii zapłaciłem wcześniej, auto dalej niesprawne.
Naprawę auta zrobię w innym zakładzie, tylko pozostanie u nich zrobić ponownie geometrie u nich -brak w pobliżu takich zakładów skazany na nich jestem,
albo szukać coś 100km dalej.
Polecili kupić: górne mocowanie, osłony i odboje, łączniki drążki stabilizatora przód, przednie tuleje tylnego wózka wahacza, sprężyny przód.
Ogólnie masakra, części zamówiłem obecnie dwie sprężyny osłony i odboje, innych elementów na razie nie kupuje -bo stwierdzili "ze może być problem z ich odkręceniem".
Co do górnego mocowania - zastanawiam się czy też trzeba je zakupić? -tu bym prosił o poradę!
Myślę ze resztę kupię, ale dopiero jak zajdzie taka potrzeba w zależności co faktycznie będę musiał wymienić, a nie na zaś kupować: tuleje z 2 lata temu wymieniane i raczej w stanie b/u, to samo łączniki stabilizatora te raczej ok -"leniom nawet odkręcać tego by się nie chciało tylko fleksem by wycieli i wszystko nowe".
Najciekawsze to polecili "żebym wszystkie śruby regulacyjne zruszył przesmarował to lepiej się będzie regulowało"
:cry:

Dodano po 1 godzinie 24 minutach 17 sekundach:
Może kto mi podesłać "ETKA" rysunek ze sprężyna i z jej osadzeniem?

Dodano po 26 minutach 23 sekundach:
Ok znalazłem w etce z amortyzatorem była sprężyna.
Który to ten element górnego mocowania na rysunku? -co miał na myśli mechanik o który element chodzi?
Obrazek
Awatar użytkownika
By talesbite -  31 maja 2023, 21:17
 podlaskie
#290372
Górne mocowanie amortyzatora, poz. (chyba jest przysloniete) 2 i 4. Meyle ma to w komplecie. Ja bym wymieniał + oslona z odbojami, sprężyna. No i nie wiadomo w jakim stanie amortyzatory? Jak któryś wylany to wymieniać oba. Po wymianie sprężyn i mocowania, możliwe że przod będzie wyżej stal od tyłu.
Śruby pewnie też do wymiany.

Wysłane z mojego SM-M215F przy użyciu Tapatalka



Awatar użytkownika
By jarek60 -  01 cze 2023, 7:25
 zachodniopomorskie
#290374
Myle akurat te sprężyny zamówiłem osłonę i odbojnice, Resztę dokupię w zależności od potrzeb -oni poprzednio jak kilka lat temu 3 razy geometrie poprawiali jak robili, to mi nowe tuleje tylne przedniego zawieszenia wymieniali nowe na nowe.
Szukam porządnego warsztatu na ustawienie geometrii -bo ręce opadają.
Wymianę robię teraz w warsztacie sam z mechanikiem. Dziś części odbiorę resztę na bieżąco dokupię jak rozbiorę.
O jakich nowych śrubach piszesz do czego?
Właśnie zamówiłem komplet śrub regulacyjnych na tył 180, na przód sprężyny + odboje osłony 380PLN .
Oni tyłu geometrii w ogóle nie robili najwyraźniej, bo im śruby zapieczone ponoć mieli tak się lekko wygadali.
Kierownica 1,4 chyba w stopniach przestawili przyrząd tak pokazuje to sam sprawdziłem Autel, no ale jak potrafili zbieżność na pękniętej sprężynie zrobić, to nie ma co mówić.
:hi:
Awatar użytkownika
By jarek60 -  05 cze 2023, 10:15
 zachodniopomorskie
#290385
Jednak amortyzatory też wymieniam 205PLN za sztukę, oraz części z rysunku 2 i 4 mocowania górne.
Jedno pytanie: czy ustawienie przodu poza końcówkami drążków tez coś się reguluje po wymianie sprężyn i amortyzatorów na przodzie?
Awatar użytkownika
By jarek60 -  05 cze 2023, 21:13
 zachodniopomorskie
#290389
Jak widzisz nie mam takiego mechanika, jeden mechanik ze mną wymieni sprężyny, teleskopy i śruby regulacyjne na tyle.
Drugi zrobi geometrie. Nie mam wyboru. Dlatego dopytuje -muszę to dopilnować sam.
Jak nie przypilnuje to sam widzisz co się dzieje. Pęknięta sprężyna i geometrie ustawiali i skasowali.
Teraz 100km nie pojadę do Szczecina opony i życie można stracić.
:hi:
Awatar użytkownika
By jarek60 -  09 cze 2023, 14:28
 zachodniopomorskie
#290396
Pierwsza niespodzianka.
Śruby od kół przednich tak zakręcili że do odkręcenia użyłem 1m rury na klucz i młotkiem uderzałem we dwóch z mechanikiem, dlatego nie mam skrupułów podać warsztat co to wykonał -zakład ze stacją diagnostyczna ul. Karsiborka Świnoujście.
Nie znalazłem przeciwwskazań w regulaminie forum -jak coś można zawsze wykasować -wolę ludzi przestrzec przed takimi pseudo mechanikami.
Gdybym nie był sam na miejscu to bym nie uwierzył.
W trasie odkręcenie koła bez szans.
Co dalej się dowiem?
Teraz mechanik dalej robi sam -przy okazji szkoli praktykantów jak nie powinni robić na moim aucie jako przykład. Wymienia co trzeba, po wymianie amortyzatorów itp. potem śruby regulacyjne tył wymiana na nowe.
"Widzisz i nie grzmisz".
:hi:
Jedno pytanie czy zakład ten jak ustawiał pseudo zbieżność (na pękniętej sprężynie powinien sam wymienić śruby regulacyjne tył np. na nowe? (oni nawet ich z tyłu nie ruszyli co najmniej 3 szt. to od razu widać to co żle ustawione.
Awatar użytkownika
By jarek60 -  12 cze 2023, 18:58
 zachodniopomorskie
#290404
Wymieniłem przednie sprężyny i amortyzatory przód auto z przodu skręcone tam nie ma żadnych regulacji, po za regulacją drążkami i nie wiadomo jak teraz ustawiona kierownica -ok to na geometrii.
Teraz zabieram się za tył wszystkie tuleje w wahaczach 4 szt lewa i 4 szt prawa do wymiany i śruby do wycięcia to jutro.
Lumpy ustawiali zbieżność, a żadna śruba regulacyjna nawet nie ruszona -bo trzeba wyciąć żeby je wymienić z tulejami tak zaspawane ha ha! -kasę za zbieżność wzięli nic nie robili.
:hi:
Awatar użytkownika
By jarek60 -  13 cze 2023, 18:12
 zachodniopomorskie
#290415
Zadałem pytania na które nie otrzymałem odpowiedzi więc muszę radzić sobie sam. Więc co oczekujesz że jeszcze zapytam?
Naprawiam auto samodzielnie bo na prawdziwego mechanika nie mogłem liczyć, więc dopytuję się o wszystko.
Przy okazji inni z tego skorzystają, nie tylko wszechwiedzący. Kto chce ten pomaga.
Sam widzisz jak regulowali zbieżność dawali wydruki, a nawet nie dotknęli śrub regulacyjnych i kasę za to brali, tepić takich gnojków. Chcesz foto po wycięciu śrub jak zapieczone są od nowości -przecież kilkanaście dni temu regulowali geometrie.
Tu przy okazji zamieszczam jak zbudowane jest zawieszenie tył.
Obrazek
Awatar użytkownika
By jarek60 -  16 cze 2023, 16:00
 zachodniopomorskie
#290422
Zrobili geometrie zobaczcie sami i oceńcie, jedne pole na czerwonym.
Kierownica raczej wróciła na środek za mało jeszcze pojeździłem.
Pozostało chyba ustawić zakres skrętu mam przyrząd Autel ?
Obrazek
Ostatnio zmieniony 20 cze 2023, 15:33 przez jarek60, łącznie zmieniany 2 razy.