Volkswagen Golf MK5

Ciekawe miejsca, planowanie trasy, kontrole radarowe, ostrzeżenia
By stepniak.p -  19 lip 2012, 19:48
 -------
#78458
Witam! :)

wybieram się na wakacje do Chorwacji (a raczej mam zamiar się wybrać :mrgreen: )...
Z jakimi kosztami (chodzi mi o autostrady, winiety) trzeba się liczyć ? :wink:

Ktoś śmigał już autem do Chorwacji w zeszłym roku lub w tym się wybiera ?



Pozdrawiam Piotr :wink:
By orh -  19 lip 2012, 22:00
 małopolskie
#78465
Wszystko zależy jaką drogę obierzesz :mrgreen: jak zawsze.....no i zalezy w jakie konkretnie miejsce na Chorwacji chcesz jechac. Jak dla mnie opcje są dwie:
1. Polska-slowacja-wegry-chorwacja
2. Polska-czechy-austria-slowenia-chorwacja

Zmagałem się z obydwoma wersjami i z zamkniętymi oczyma polecam wersję DRUGA. Ponieważ jest poprostu szybsza, zasuwasz tylko autostradami, no moze z wyjatkiem polski :mrgreen: co za tym idzie droga szybciej mija, jadąc autostrada jest bezpieczniej moim zdaniem. Jeśli cenisz sobie swój czas i chciałbyś jak najwięcej skorzystać z prawie gwarantowanej pogody to opcja druga jest IMHO dla Ciebie.
Koszta sa a jakże :mrgreen: :
1. Polska free, slowacja winetka 14E/miesiac, wegry 4730F ~~98pln/miesiac,Chorwacja placisz w zaleznosci od dlugosci drogi ostatnio bylem na wyspie Rab i wyszlo jakies 120pln

2.polska free,czechy 440K~~80pln/miesiac albo310K~~60pln na 10dni,austria 8E/na 10dni,Slowenia 15E/tydzien,chorwacja zalezy gdzie....
Jedna uwaga co do winet/znaczkow polecam kupowanie zdecydowanie w kraju w ktorym obowiazuje nawet płacąc karta wychodzi taniej niż kupowanie w Pzmot czy w budkach przed granicami szczegolnie polska...
Największym plusem opcji 2 to czas jaki mozna zaoszczedzic i paliwo rowniez gdyz stała predkośc tempomat i w zasadzie zero stresu. Dodatkowo autostrada w chorwacji jest naprawdę piekna, tunele są niezla atrakcja, kurcze widoki po przejechaniu Mala Kapela bezcenne :D , wjezdzasz i masz 16stopni a za 21 km na wylocie z tunelu 33 :mrgreen: ...

Opcja nr1 jest w sumie odleglosciowo troche krotsza(choć to zależy gdzie chcesz jechać) fizycznie zajmuje więcej bądź dużo więcej czasu-pokuta na słowacji od Panów z białymi daszkami może zaboleć a w wiskach i wioseczkach 40km/h i ani 1km/h więcej bo wakacje mogą się zacząc od płacenia :lol:

Aha polecam tankowanie paliwa w austrii na ostatniej stacji tuż przed granicą ze slowenia konkretnie za graz-em (trudno nie trafić) morze kemperów, przyczep, jachtów i tirów na parkingu 8) oraz jazdę przez noc tak aby na chorwację wjeźdzać rano jak wstaje słońce.... Jest bosko :mrgreen:
By stepniak.p -  08 sie 2012, 22:19
 -------
#79192
Dzięki Filip za pomoc :D
szkoda że po przeprowadzce forum inne posty w tym temacie zniknęły :roll:

Też myślałem cały czas żeby jechać tą drugą opcją :wink:



ehhh...już nie moge doczekać się urlopu :mrgreen: ....i fruuuuu do Chorwacji :D


ile trzeba liczyć czasu na dojechanie ? 25h ?
By stepniak.p -  09 sie 2012, 15:36
 -------
#79260
krz_p pisze:stepniak.p bez przesady, w 15-17 godzin powinieneś się wyrobić

haha :D chciałem napisać 15 godzin a nie 25 :mrgreen: sorry... nie dopatrzenie :D
tyle mniej więcej pokazuje google :wink:
By stepniak.p -  10 sie 2012, 23:17
 -------
#79344
Jeśli byłaby opcja jechania w środku tygodnia to dla mnie byłaby rewelacja :wink: ...ale niestety wszystko uzależnione jest od rezerwacji jakiegoś noclegu - którego jeszcze nie mam załatwionego :mrgreen:

może ktoś podrzuci jakieś adresy sprawdzonych noclegów :wink: :mrgreen:
By Paulek -  26 sie 2012, 22:11
 -------
#80273
Panowie z własnego doświadczenia wiem bo w Chorwacji byłem nie raz że można nawet wybrać się w ciemno a nocleg napewno się znajdzie. Rok temu tak pojechaliśmy w czwórkę w samym środku sezonu bo w połowie lipca i w noclegach mogliśmy przebierać. Zasada jest dobra bo wpadasz na miejscowość i oglądasz apartamenty nie podoba mi się tutaj to idę do sąsiada i lukam co u niego i za ile, podoba się to zostaję. Z takich miejscowość i do szczerego polecania pod względem ceny, malowniczości i ilością turystów - nie ma aż takiej masówy. To min. wszystkie miejscowości na wyspie Ciovo. Wyspa ta znajduje się nieopodal zabytkowego miasta Trogir, bardzo fajne miasteczko. A miejscowość noclegowa z dużą ilością apartamentów w domach prywatnych i prywatnymi plażami 20m od domu to min. Slatine, Mastrinka i kilka innych na tej wlasnie wyspie Ciovo. Dodaję że plaże tam są kamieniste ale miejsce jak najbardziej bajkowe i do polecenia :) Tak więc jeśli macie chodź trochę ochoty na dobre wakacje nawet w ciemno to polecam te miejscowości o których piszę bo spędziłem tam nie jedne wakacje. Pozdrawiam i polecam poczytać co nieco o tych nazwach w google:)
By stepniak.p -  30 sie 2012, 18:21
 -------
#80676
speedbass pisze:niedawno stamtąd wróciłem 8) :mrgreen: piękny kraj :shock:

no to poproszę pełną relację gdzie, którędy, za ile, itp :mrgreen: :D
By speedbass -  30 sie 2012, 22:23
 pomorskie
#80698
byłem pierwszy raz, trochę na żywioł, jak zawsze
po drugie nie swoim autem, poleciałem ze znajomymi, szkoda mi było golfika przy dodatkowych atrakcjach i spalanie by pociągnęło swoje,a tak za mną 5tys km i średnia ropy ok 6l i psychiczny spokój że nie zawsze można by było zjechać z asfaltowej drogi a tak wolność i bezstresowa jazda (na ile SUV pozwalał)
przeleciałem trasę przez Czechy, Austrię (ze zwiedzaniem Wiednia) Słowenię i część Chorwacji (trochę po niej)
ogólnie swoje wciągają winiety, czeska, austriacka, słoweńska i bramki w samej Chorwacji na autostradzie
starałem się odwiedzić miejsca, które polecano jako standardowe, bardziej na płd części
więc koło Zagrzebia, przez Karlovać poleciałem na Plitvickie Jeziora (wejście chyba coś z 110 kuna), potem Zadar, Pakestone i Kornati (stateczkiem zwiedzanie z 30 euro wciąga), następnie Trogir, Split, plaża w Omić i Dubrovnik z widokami (kolejka górska nowa coś z 90 kuna) i plaże nad Jadrańską Rivierą, powrót natomiast autostradą i kawałek przez Sviety Rok - górski szlak (szoking) ogólnie piękny kraj przynajmniej nad morzem, piękne plaże i widoki, pogoda bajka, ludzie serdeczni, można złapać tzw. apartamenti czyli pokoje spokojnie, ceny podobne jak u nas, czasem wyższe 30-60Euro za pokój( w miejscach modnych drożej) hotel *** i z 200 euro potrafi zaśpiewać :shock: , a czasem ceny niższe, ale zależy od miejsca i ilości nocy, cena jak u nas zależy od miejsca i splendoru, ale na pewno warto tam jechać i zwiedzić choć trochę, ale kaski trochę wyjazd pociągnie
paliwo chyba kosztuje z 110 kun z małym ogonkiem o ile dobrze pamiętam
w pokoju czasem w pakiecie dostanie się dobre czerwone wino i różnej maści rakiję :wink:
ceny mnożyć trzeba przez 6 (na skróty) i dzielić przez 10 - to wychodzi na polskie w okolicach przelicznik z kun ale można płacić również w Euro np. na autostradach (ale wydają wtedy w kunach a nie w euro) 1Euro= 7,4 kun, więc na powrót lepiej mieć odliczone, bo zostają drobne;
na naszej granicy winieta czeska i austriacka wychodzi razem coś ok 110 zł, słoweńska 15Euro kupiona na stacji w Austrii;
arbuz w sklepie 2 kuny a przy trasie 4 :wink: za leżak nieraz chcą z 30 kun :wink:
płacić można i kartą normalnie na mieście, w sklepie, ale nie w niektórych np pubach :shock: i tam gdzie wiadomo, że ma obyć się bez kwitka
parking przy jakiejś plaży może kosztować "0" bądź 20 kun za dzień a w Dubrovniku w 2 strefie 10 kun za godzinę a w stefie 1 - 15 kun :shock: / za 1h
policja łapie za prędkość, ale na bocznych trasach, zwłaszcza tam, gdzie ludziska objeżdżają autostradę
ja spotkałem 3 razy patrol z szuszarką
By stepniak.p -  22 wrz 2012, 23:17
 -------
#82756
Golf był na urlopie :bigok: w Chorwacji :bigok:


ObrazekObrazek
Obrazek Obrazek


dzięki wszytskim za porady...bardzo się przydały :mrgreen:
Droga przebiegła gładko i bezproblemowo.
Golf też spisał się rewelacyjnie... :D
Paliwo okazało się nawet tańsze niż w Polsce :D


Bardzo polecam wakacje w Chorwacji :D Rewelacyjne widoki (z jednej strony góry z drugiej morze :D ), w miarę blisko i przystępnie finansowo :D