Volkswagen Golf MK5

Pozostałe tematy związane z Golfem V /nie pasujące do powyższych/
Awatar użytkownika
By maluszek -  28 wrz 2007, 17:51
 mazowieckie
#6512
Pytanko z zakresu czego¶ co potocznie nazywa siê "komputerem pok³adowym", a w rzeczywisto¶ci sprowadza siê tylko do wska¼ników.

Po tej stronie bajora wystêpuj± dwa rodzaje zegarów do pi±teczki: wersja podstawowa, alias "bez komputera" (zegar, przebieg, temperatura) i wersja wy¶wietlaj±ca ca³y zestaw informacji, czyli "komputer pok³adowy" (zu¿ycie, dystans na tym co w zbiorniku, kompas, obrazek otwartych drzwi, bla, bla), zwany równie¿ MFA.

Przegl±daj±c opcje na polskiej stronie VW znalaz³em informacje o jeszcze jednej opcji, mianowicie MFA Plus. Czy kto¶ mnie mo¿e o¶wieciæ czym to siê ró¿ni?
Ostatnio zmieniony 21 gru 2015, 19:50 przez PotaS, łącznie zmieniany 1 raz. Powód: Poprawa "krzaczków" zamiast liter w tytule
By jarek23 -  28 wrz 2007, 21:00
 -------
#6514
Czesc mi sie wydaje ze opisales MFA Plus a jest jeszcze MFA czyli to co ja mam - jest jak by mniejszy :) nie ma tego samochodu narysowanego z dzwiami... :)
Awatar użytkownika
By maluszek -  28 wrz 2007, 21:21
 mazowieckie
#6516
jarek23 pisze:Czesc mi sie wydaje ze opisales MFA Plus a jest jeszcze MFA czyli to co ja mam - jest jak by mniejszy :) nie ma tego samochodu narysowanego z dzwiami... :)
A ten MFA mniejszy pokazuje zuzycie? I o ile jest mniejszy: po³owa MFA Plus? Wydawa³o mi siê, ¿e ten podzielony na dwie czê¶ci (u góry kontrolki, u do³u wy¶wietlacz) to jest najni¿sza linia wska¼ników, "bez komputera".
By jarek23 -  28 wrz 2007, 21:29
 -------
#6518
zaraz zdjecie zamieszcze:)
By jarek23 -  28 wrz 2007, 21:41
 -------
#6519
Wywalcie ta linijke:) bo ja cos nie moge:P
Ostatnio zmieniony 28 wrz 2007, 21:55 przez jarek23, łącznie zmieniany 1 raz.
By jarek23 -  28 wrz 2007, 21:53
 -------
#6520
http://img235.imageshack.us/my.php?image=licznikdu9.jpg


Ten pokazuje zuzycie paliwa srednie chwilowe, ilosc przejechanych kilometrow, czas jazdy, jakies smieszne ograniczenie predkosci, predkosc srednia :)

jest jeszcze jeden ktory nie pokazuje nic w sumie tylko kilometry i godzine:) - taki mialem w innej 5 :)[/quote]
Awatar użytkownika
By maluszek -  28 wrz 2007, 21:54
 mazowieckie
#6521
Wychodzi na to, ¿e po tej stronie bajora jest jednak ten tak zwany MFA Plus - pe³nowymiarowy wy¶wietlacz bez kontrolek u góry. MFA chyba wogóle nie ma, a przynajmniej ja nie widzia³em.

Wielkie dziêki.
Awatar użytkownika
By team-am -  28 wrz 2007, 23:40
 łódzkie
#6523
maluszek pisze: MFA Plus - pe³nowymiarowy wy¶wietlacz bez kontrolek u góry.
Masz jeszcze opcje wyswietlania tekstow z radia (RDS), wskazan nawigacji itp
Awatar użytkownika
By Koptys -  01 paź 2007, 16:59
 -------
#6553
Ja niestety zakupilem golfika bez komputera. [tylko wsk. temp]
Ktos sie orientuje czy jest mozliwosc zamontowania komputera i jakie sa tego koszty ? Jeszcze jedno gdzie normalnie znajduje sie sterowanie komputerem ?
Awatar użytkownika
By maluszek -  01 paź 2007, 18:06
 mazowieckie
#6554
Koptys pisze:Ja niestety zakupilem golfika bez komputera. [tylko wsk. temp]
Ktos sie orientuje czy jest mozliwosc zamontowania komputera i jakie sa tego koszty ? Jeszcze jedno gdzie normalnie znajduje sie sterowanie komputerem ?
Jest mo¿liwo¶æ. Trzeba wymieniæ wska¼niki i zsynchronizowaæ nowy immobilizer (który siedzi we wska¼nikach) z ECU (komputer steruj±cy silnikiem). Sprawa jest o tyle trudna, ¿e trzeba znaæ PIN immobilizera od swojego samochodu i PIN od samochodu, z którego "przeszczepiamy" wska¼niki. Podobno mo¿na odczytaæ te piny przy pomocy programu VAG CAN Commander, z tym, ¿e przed wyjêciem wska¼ników z samochodów. Nie orientuje siê jak to wygl±da w przypadku kupna nieu¿ywanych wska¼ników. Wiem, ¿e mo¿na przeczytaæ immo PIN z ECU zczytuj±c EPROM (np. przy okazji chip-tuningu).

Do MFA Plus chyba trzeba te¿ dokupiæ modu³ kompasu (przynajmniej w US) i jako¶ to podpi±æ (nie przygl±da³em siê temu jeszcze, ale nie spodziewam siê nie wiadomo czego).

Je¶li chodzi o sterowanie to widzia³em dwa rozwi±zania: jedno na w³±czniku wycieraczek, a drugie to przyciski na kierownicy. Nie mam bladego pojêcia czy jest jaka¶ zale¿no¶æ pomiêdzy wersj± komputera i sposobem sterowania, ale ja widzia³em MFA obs³ugiwane w³±cznikiem wycieraczek a MFA Plus obs³ugiwane przyciskami na kierownicy. Widzia³ kto¶ MFA Plus + w³±cznik wycieraczek, albo MFA + przyciski na kierownicy?

¯eby nie by³o za weso³o: przeszczepienie kierownicy z przyciskami wymaga podobno zmiany kontrolera kierownicy (zamontowany pod kolumna kierownicy) i przeprogramowania go. W³a¶nie niedawno kupi³em tak± kierownicê od GLI i jak bêdê instalowa³, to dam znaæ co i jak.

Update: w³a¶nie wyczai³em, ¿e modu³ komfortu te¿ musi byæ dopasowany do MFA Plus. MFA chyba powinien chodziæ z tym samym modu³em komfortu co licznik bez MFA.

Najtaniej wychodzi poszukaæ rozbitka z takim samym silnikiem jak Twój, wyj±c z niego ECU (¿eby przeczytaæ PIN), modu³ komfortu, wska¼niki z komputerem i kontroler kierownicy plus sam± kierownicê, albo w³±cznik wycieraczek do sterowania. Trochê zabawy z tym jest.
Ostatnio zmieniony 04 paź 2007, 17:25 przez maluszek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By krz_p -  02 paź 2007, 8:14
 wielkopolskie
#6556
maluszek pisze:Widzia³ kto¶ MFA Plus + w³±cznik wycieraczek
codziennie widzê w moim golfiku :mrgreen:
By emiter -  02 paź 2007, 9:46
 łódzkie
#6559
krz_p pisze:
maluszek pisze:Widzia³ kto¶ MFA Plus + w³±cznik wycieraczek
codziennie widzê w moim golfiku :mrgreen:
Ja te¿ ja te¿ :twisted: :D
Awatar użytkownika
By maluszek -  02 paź 2007, 17:39
 mazowieckie
#6567
krz_p pisze:
maluszek pisze:Widzia³ kto¶ MFA Plus + w³±cznik wycieraczek
codziennie widzê w moim golfiku :mrgreen:
Znaczy, ¿e mo¿na dowolnie mieszaæ. Dobrze wiedzieæ.