Volkswagen Golf MK5

Garaż - sprzęt audio, nawigacje, radia CB
By Yossarian -  03 maja 2007, 17:50
 -------
#4729
Poproszono mnie ¿ebym rozwin±³ temat nawigacji i wgrywania bazy fotoradarów przeno¶nych oraz stacjonarnych co niniejszym czynie :wink:

Jako ¿e nie jestem fachowcem postaram siê opisaæ krótko i jak najbardziej przystêpnie.

Zacznijmy od tego ¿e na dzieñ dzisiejszy orginalna mapa do nawigacji VW zostawia wiele do ¿yczenia (nie mówi±c ju¿ o braku mo¿liwo¶ci wgrania w³asnych punktów np. fotoradarów)a wiêc chc±c nie chc±c najlepszym rozwi±zaniem jest na dzieñ dzisiejszy nawigacja przeno¶na.

Modeli jest mnóstwo w zale¿no¶ci od upodobañ - czyta³em na ten temat du¿o i doszed³em do wniosku ¿e obecnie (je¿eli chodzi o Polskê) najlepiej siê prezentuj± produkty firmy GARMIN w szczególno¶ci ca³a rodzina nawigacji navi od modelu 310 do modelu 670 wszysko do wyboru w zale¿no¶ci od zasobno¶ci kieszeni.

Je¿eli chodzi o mapy to obecnie bezkonkurencyjna jest obecnia GPMapa 5.0 cena 540 z³. - Obecnie produkt zawiera 1260 szczegó³owych adresowych planów miast i miejscowo¶ci, dok³adna mapê drogow± Polski, bazê ponad 72 000 obiektów u¿yteczno¶ci publicznej (POI) takich jak: stacje benzynowe, restauracje, hotele, warsztaty samochodowe, parkingi, banki i bankomaty, centra handlowe oraz wiele innych. Dodatkowo dodana zosta³a lokalizacja sta³ych fotoradarów oraz tzw. "czarnych punktów". Baza fotoradarów zosta³a udostêpniona dziêki uprzejmo¶ci Komendy G³ównej Policji natomiast lista "czarnych punktów" dziêki Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Istotnym elementem mapy s± te¿ elementy topograficzne: linie kolejowe, lasy, obiekty wodne.

Nastêpna w kolejno¶ci jest AutoMapa

Skupmy siê jednak na GPMapie napewno siê doczytali¶cie ¿e zawiera ona baze fotoradarów ale nie ma co siê podniecaæ gdy¿ baza jest ale niestety nie ostrzega nas podczas jazdy o zbli¿aj±cym siê takim punkcie.

Na szczê¶cie bardzo ³atwo sobie z tym poradziæ ¶ci±gamy z internetu np. z t±d http://gpsmaniak.com/new/download.htm (Garmin - punkty POI)aktualn± bazê fotoradarów, punktów kontroli drogowej (tzn. suszarki :evil: ), miejsca gdzie czêsto siê pojawiaj± cywilne radiowozy z fotokamer± itp. - becnie jest tych munktów oko³o 5.350. Na podanej stronie jest ju¿ gotowa ca³a paczka z punktami, ikonami do mapy oraz plikami mp3 z nagranymi ostrze¿eniami. Plik jest w formacie zip który trzeba rozpakowaæ.

Nastêpnie ¶ci±gamy z internetu program o nazwie POI Loader - http://www8.garmin.com/support/mappingsw.jsp którego instalacja jest banalnie prosta - jakby potrzebna by³a pomoc piszcie.


Uruchamiamy ten program po pod³±czeniu naszej nawigacji do komputera - komputer j± piêknie sam wykryje i nie sa potrzebne ¿adne sterowniki, bêdzie widoczna jako osobny dysk twardy - i ca³y czas klikamy Dalej a gdy program zapyta siê o punkty wskazujemy mu katalog do którego rozpakowali¶my plik z fotoradarami i wciskamy Dalej u¿uwaj±c opcji expresowej co koñczy etap wgrywania.

Od tego momentu mamy na swojej nawigacji uktualn± bazê fotoradarów itp. a samo urzadzenie gdy bêdziemy w odleg³o¶ci oko³o 400 metrów od takiego punktu bêdzie nas ostrzega³o g³osowo (mi³a kobitaka) i graficznie o tym fakcie. Czêsto te¿ bêdzie informowa³o z jak± szybko¶ci± w tym punkcie nale¿y jechaæ.

Pozdrawiam

P. S.
Do Automapy wszystkie opisane punkty i wiele innych mo¿na pobraæ ze strony http://poi.mobilne.net/
Awatar użytkownika
By PotaS -  03 maja 2007, 19:43
 warmińsko-mazurskie
#4733
Witam,

Ja osobi¶cie u¿ywam JVC KV-PX70. My¶lê ¿e mo¿e konkurowaæ z Garmin. ;)

G³ówn± funkcj± tego urz±dzenia jest oczywi¶cie Nawigacja : 41 krajów w tym Polska.
Mapa Polski szczegó³owa. Miasta powy¿ej 80 tys mieszkañców 90 % odwzorowania kieruje pod numer domu. Miasta poni¿ej 80 tys pokazuje g³ówne ulice szacuje ¿e ma 60 % odwzorowania. W ma³ych miejscowo¶ciach pokazuje 3-5 g³ówne ulice np. Jêdrzejów w woj. ¶wiêtokrzyskim 18 000 mieszkañców pokaza³ 4 ulice ;). Mówiê oczywi¶cie o nazwach ulic bo plany miast s± odwzorowane idealnie pokazuje wszystkie drogi. Praktycznie wszystkie miasta i wioski w kraju s± zaznaczone na mapie Polski. Wiem co mówiê bo sprawdzi³em okolice mojego rodzinnego Jêdrzejowa :D. Do tego zaznaczone stacje benzynowe. hotele, motele, bary, szpitale, lotniska, dworce itp itd. :)
Podczas drogi mo¿emy wybraæ tryb 2d lub 3d a prowadzi nas za r±czkê g³os kobiecy.
Co do zagranicy jest jeszcze lepiej na mapie mamy informacje o ograniczeniach prêdko¶ci i ostrzega gdy jedziemy szybciej ni¿ powinni¶my. Pe³na informacja o korkach, remontach i propozycje objazdu. Niestety w Polsce niestety niedostêpna, ale czego siê spodziewaæ je¶li nawet telefon alarmowy 112 nie dzia³a prawid³owo :/

Wbudowany jest równie¿ w to urz±dzenie Antyradar .. W sumie nie zauwa¿y³em czy wykrywa muszê przetestowaæ :P Taka mapa radarów by siê przyda³a muszê wyczaiæ jak to jest w przypadku JVC :D

KV-PX70 komunikuje siê z telefonami wyposa¿onymi w Bluetooth. Po po³±czeniu mo¿emy wybieraæ numer telefonu, dzwoniæ odbieraæ ogólnie korzystaæ z telefonu poprzez 4,3 " ekran . Wielce przydatna funkcja podczas jazdy. Oczywi¶cie wszystko g³o¶nomówi±co ;)

Kolejn± funkcj± jest zestaw multimedialny : odtwarzacz Mp3, przegl±darka zdjêæ, odtwarzacz wideo. Tej sekcji jeszcze nie rozgryz³em. Wgra³êm kilka plików Mp3 i niestety odtwarzacz ich nie widzi. Jutro dzwonie do JVC mo¿e siê czego¶ dowiem. Je¶li macie w radiach wej¶cie Aux to jest to niez³a sprawa puszczenia na g³o¶niki tego co ma sie na 1 Gb karcie dostarczonej w zestawie.

Zestaw wyposa¿ony nastêpuj±co:
KV-PX70 z 4,3 calowym ekranem
Karta 1 Gb MMC
Zasilacz do gniazda 12V
Zasilacz sieciowy z wtykami do naszych gniazdek jak równie¿ zachodnich ;)
Rysik optyczny
Przewód USB do pod³±czenia z komputerem
Zestaw monta¿owy na szybê
Zestaw monta¿owy na kierownice roweru
P³yta z mapami (w razie gdyby¶my skasowali z karty) 8)

A ca³o¶æ za 2000 z³ .. choæ mozna i spotkaæ ceny 1800 z³

Polecam jestem z niego zadowolony. Jak kto¶ posiada to urz±dzonko proszê o kontakt. wymiana doswiadczeñ jak najbardziej wskazana
By Yossarian -  03 maja 2007, 22:30
 -------
#4736
Du¿o czyta³em i bêde jednak siê upiera³ ¿e na dzisiaj najlepsz± opinie maj± urz±dzenia navi GARMINA i nie chodzi tu tylko o wyposa¿enie bo to w zale¿no¶ci od ceny urz±dzenia mo¿e byc podobne np. navi 660 cena 2200 z³.

Korzy¶ci z Nüvi 660

-bardzo ³atwa obs³uga
-funkcje rozrywkowe (odtwarzacz mp3, przegl±darka zdjêæ)
-³atwa instalacja w poje¼dzie
-mo¿liwo¶æ pracy poza samochodem
-bardzo wysoka jako¶æ wykonania
-Bluetooth - bezprzewodowa obs³uga telefonu komórkowego
-aktualne informacje o korkach, objazdach, fotoradarach, itp
-du¿y i czytelny wy¶wietlacz

Cechy Nüvi 660

-wymiary 124 x 74 x 23
-wielko¶æ ekranu 4.3 cala
-rozdzielczo¶æ 480 x 272 px
-waga 190 g
-czas pracy w trybie nawigowania do 3 h
-czas pracy w trybie audio do 7 h
-pojemno¶æ pamiêci wewnêtrznej 650 MB (oczywi¶cie oprócz map które zajmuj± 1.3 GB pamiêci a wiêc ³±cznie jest oko³o 2 GB)
-Garmin Lock - blokada w przypadku kradzie¿y
-mapa w widoku "z lotu ptaka" lub w perspektywie
-nawigacja do celu zakrêt po zakrêcie
-komunikaty g³osowe
-wbudowana szczegó³owa mapa Polski
-przewodnik podró¿y
-przelicznik walut
-odtwarzacz plików mp3 i ksi±¿ek mówionych
-przegl±darka pików graficznych
-wbudowane mapy szczegó³owe City Navigator na ca³± Europê Zachodni± i ¦rodkowo-Wschodni±
-s³ownik
-TTS - wypowiadanie nazw ulic (dostêpne w wybranych jêzykach)
-wbudowany modu³ Bluetooth
-odbiornik komunikatów drogowych TMC
-aktualizowana co 7 dni informacja o sieci fotoradarów (dla wybranych krajów Europy Zachodniej)

Co dostajemy

-odbiornik Nüvi 660
-wbudowana mapa szczegó³owa Polski
-skórzane etui
-uchwyt samochodowy z przyssawk±
-podstawka na kokpit
-kabel USB
-za³adowane przyk³adowe pliki mp3
-za³adowany przyk³adowy przewodnik jêzykowy
-instrukcja obs³ugi
-wbudowane mapy szczegó³owe City Navigator na ca³± Europê Zachodni± ¦rodkowo-Wschodni±
-zasilacz sieciowy
-kabel zasilaj±cy z gniazda zapalniczki 12/24V ze zintegrowanym odbiornikiem komunikatów drogowych TMC

My¶le ¿e wa¿niejsz± cech± jest np. szybko¶c przeliczania trasy, jako¶æ odbiornika GPS, ³atwo¶æ obs³ugi i mo¿liwo¶æ wczytywania mapy oraz oczywi¶cie jako¶æ map a tu np. JVC wymiêka w przedbiegach.

Rozumiem ¿e Tobie taki odbiornik wystarczy (jak ju¿ w jednym po¶cie pisa³em wszystko kwestia gustu) ale je¿eli teraz mia³by¶ kupowaæ to proponuje porównaæ oba odbiorniki i jestem przekonany ¿e wybierzesz navi :wink:

Moje przemy¶lenia wynikaj± ze szczegó³owego studiowania ró¿nych forów po¶wiêconych nawigacji oraz mapom do nawigacji.

Pozdrawiam

P. S.
he he GARMIN powinien mi p³aciæ za reklame :D
Awatar użytkownika
By fredric -  03 maja 2007, 23:01
 mazowieckie
#4737
Nie to ze sie chwale czy co ale jeszcze rok temu mialem stretpilot 2620.
W kwestii mapy a szczegolnie gpmapa naprawde ma ona najwieksze pokrycie kraju, cena 540zl no rok temu tak spadla cena a wczesniej 700zl i tylko na jeden odbiornik to naprawde odstraszalo. osobiscie bylem bardzo zadowolony z tej navki nie polecam wszelkiego palmtopow mialem navman pin570(cos ala mio) i powiem tyle jak cos jest do wszystkiego to jest do niczego. mala pamiec wewnetrzna powoduje ze trzeba miec mapy na kartach sd a wiem ze takie palmy maja jakies limity na uzywanie kart do 1gb czy jakos tak. sprawa fotoradarow moze dla was jest to tak super wazne ale jak raz zobaczysz taki aparat to raczej pamietasz mimowolnie sie pamieta.To jak z dobra knajpa przy drodze albo z rumunkami przy ulicy(niby nikt nie staje ale kazdy wie gdzie stoja). fakt jezeli chodzi o polske to polecam navke orginalna dx- bo ma w miare dobra mape i mozna rozbudowac system w oparciu o navke wideo itp.
Nie polecam navki dvd na nasz kraj bo np moje miasto ok30tys mieszk mialo 3 ulice :)
Awatar użytkownika
By PotaS -  04 maja 2007, 0:11
 warmińsko-mazurskie
#4739
Yossarian pisze: P. S.
he he GARMIN powinien mi p³aciæ za reklame :D
hehe ... i to grub± kase ;) ... a co do nawigacji jednak pozostane przy JVC tym bardziej ¿e niepotrzebne mi dwa systemy nawigacji :D
Awatar użytkownika
By fali22 -  04 maja 2007, 8:57
 -------
#4741
Ja mia³em TomTom'a i my¶lê ¿e niema nic lepszego :!:
By gOOlfer -  04 maja 2007, 9:55
 -------
#4742
Ojciec u¿ywa TomTom'a GO 910 i wydaje mi siê, ¿e jest bardzo dobry, przed zakupem rozwa¿a³ ró¿ne opcje i pad³o w³a¶nie na ten system. Mapa z któr± go kupi³ mo¿e nie zachwyca³a ilo¶ci± ulic w mniejszych miastach ale po aktualizacji (na przyk³adzie Skoczowa) z kilku ulic, chyba z 5, zrobi³ siê bardzo dok³adny plan miasta z numerami praktycznie wszystkich budynków.

Ostatnio zainstalowa³em sobie TomTom'a w telefonie i dzia³a praktycznie tak samo jak z dedykowanym urz±dzeniem.
By lisik -  04 maja 2007, 12:32
 -------
#4744
A ja uwazam ze najlepszym rozwiazaniem jest palm, no chyba ze kogos stac na przerozne gadzety wtedy mozna sie rozdrabniac, ale palm jest bardzo uniwersalny- np mio p 550,
Mozna w nim puszczac teledyski w aucie i przez aux pod audio samochodowe podlaczyc, w hotspotach ma sie internet, mozna zapodac tom toma, automape etc, dodatkowo kalendarz, gry i inne duperele i w kazdej chwili mozna schowac do kieszeni i pozwiedzac miasto z gps'em pod reka.
Awatar użytkownika
By Bruce -  04 maja 2007, 16:15
 mazowieckie
#4748
fredric pisze:sprawa fotoradarow moze dla was jest to tak super wazne ale jak raz zobaczysz taki aparat to raczej pamietasz mimowolnie sie pamieta.To jak z dobra knajpa przy drodze albo z rumunkami przy ulicy(niby nikt nie staje ale kazdy wie gdzie stoja).
Wgranie map z fotoradarami jest bardzo przydatne.
Czasem czlowiek gada przez telefon, jest zamyslony tematami itd...
Wiec, ja jestem zwolennikiem informacji w Navi rowniez o fotoradarach, pistoletach radarowych, trasach na ktorych jezdza wideorejestratory itp...
Dobra knajpke sie pamieta, te obrzydliwe pudla fotoradarowe niezawsze :wink:
By Yossarian -  04 maja 2007, 17:35
 -------
#4751
Mo¿esz zapamiêtaæ w mie¶cie gdzie mieszkasz ale wyjed¼ w Polskê i mo¿e siê zdarzyæ ¿e wrócisz bez prawojazdy :(
Awatar użytkownika
By fredric -  24 maja 2007, 0:05
 mazowieckie
#5178
wiec bedac w naszym kochanym kraju mialem okazje pogadac z ludzmi od navek i co sie dowiedzialem. do tej pieknej nowej navi z dvd i dotykowym ekranem nie ma jeszcze map. czyli jest navi ale map do niej nie ma a nie czyta map od mfd2 dvd. pelen wypas hehe :)
By radziox -  24 maja 2007, 18:13
 -------
#5192
Witam wszystkich:)
Wlasnie przymierzam sie do kupna jakiejs nawigacji do piatki, ale za bardzo sie w temacie nie orientuje. Co lepiej wybrac mfd2 z CD czy DVD? czy moze Dxa? W wersji DVD jest ta wygoda ze cala mapa Europy jest na jednej plycie, tyle ze ponoc nie ma polskiego lektora:( Zreszta jak sie tak czesto nie podrozuje po swiecie to czy jest sens brac na dvd? Mam oferte navi blaupunkta tylko dokladnie nie wiem jaki model,na CD, mapa polska,czechy+niemcy z lektorem, z montazem i programowaniem 3kpln(uzywana bez rachunku). Jesli ktos cos poleca chetnie skorzystam z pomocy, moze macie jakies namiary gdzie montuja ok. slaska ew. malopolska.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
By fredric -  24 maja 2007, 20:49
 mazowieckie
#5193
jak dla ciebie to dx bedzie najlepszym rozwiazaniem jezeli chcesz orginal. bo jak chcesz troszke mniej wydac to jakis tomtom lub garmin medion itp.
ta mfd2 na dvd ma polske ale kiepsko i lektora nie ma.
By radziox -  24 maja 2007, 21:53
 -------
#5197
to chyba zdecyduje sie na tego blaupunkta, chodzi mi tez po glowie zeby przenosna kupic, ale fabryczny jest ciutke wygodniejszy ;)
Awatar użytkownika
By fredric -  24 maja 2007, 22:30
 mazowieckie
#5198
wszystko ma swoje + i -. przenosny jest ok jak uzywasz wiecej niz jedno auto mozna wgrac mapke fotoradarow ale kable wisza i przyssawka na szybie.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 18