Volkswagen Golf MK5

Tematy techniczne związane z konstrukcją Golfa GTI (Pirelli, Edition30) oraz R32
By Misio -  20 gru 2017, 22:41
 mazowieckie
#260336
Na liczniku

Dodano po 2 minutach 53 sekundach:
tom19821004 pisze:
20 gru 2017, 21:19
Misio pisze:
20 gru 2017, 8:30
Podpowie ktos gdzie szukac tych 2 malych termostatow? Kupilem wczoraj gejteja w dsg i po 8km spokojnej jazdy dalej okolice 80*C
Tutaj kolego masz fajnie opisane z fotkami co gdzie i jak

http://www.pelicanparts.com/techarticle ... mostat.htm
Okej ale tu mamy tylko główny termostat, jeszcze podobno jest przy skrzyni i przy głowicy.
By Wieslaw3 -  23 kwie 2020, 21:25
 wielkopolskie
#281054
1,9 TDI BXE, przebieg 153 tys. KM
Moje doświadczenie z wymianą termostatu.
Trasa - jakieś 120 kilometrów do celu, zauważyłem większe spalanie i wskazówkę temperatury poniżej 90 stopni. Zdziwiłem się bo do tej pory zawsze po przejechaniu 3-4 km temperatura osiągała 90 i tak zostawało (żadnych wahań). Był wietrzny dzień i pomyślałem sobie (tylko się nie śmiejcie) że duże masy powietrza skutecznie schładzają silnik i ten nie potrafi się dogrzać :fluff: .
Na drugi dzień po powrocie odpaliłem auto w garażu i poczekałem aż wąż za termostatem zrobi się ciepły. Termostat otworzył się już przy 66 stopniach:
Obrazek
Obrazek
Zamówiłem termostat Wahler 4264.87D (gdzieś przeczytałem na form, że jest godny polecenia), nr kat: 044121113 oraz płyn chłodniczy Febi G12 01381. Termostat się trochę różnił od oryginału, „koszyczek” na górze był inaczej wyprofilowany przez co nie zaczepiał się za bolce znajdujące się w obudowie z tworzywa. Mimo to zamontowałem obróciwszy go trochę pod innym kątem.
Sam demontaż ograniczyłem do spuszczenia płynu chłodniczego przez zdjęcia węży z króćca u dołu chłodnicy i chłodniczki pod filtrem oleju, wyjęciu węża łączącego termostat z chłodnicą, rury interkulera i odkręcenia obudowy termostatu. Alternatora nie ruszałem.
Po zmontowaniu i zalaniu świeżym płynem auto długo się nagrzewało, aż się zmartwiłem że coś nie tak. Wskazówka już dawno osiągnęła wskazanie 90 stopni a wąż za termostatem ciągle zimny. Podłączyłem komputer i w czasie gdy robiłem odczyt termostat się otworzył. VCDS pokazał 87,3 stopni czyli podręcznikowo :oczko: .