Volkswagen Golf MK5

Usterki, awarie i problemy jednostek benzynowych
By Hiob -  06 sty 2019, 18:25
 dolnośląskie
#270763
Witam

To moja pierwsza zima z Golfem. Posiadam 1.6 MPI (BSE) 3 tygodnie temu zmieniony olej (Ravenol 5W40 VST) i wszystkie filtry.

Gdy temperatura spada poniżej zera, przeważnie na 3 i 4 biegu i obrotach na poziomie 1500-2200, wyraźnie słychać charczenie po dodaniu gazu. 1, 2, 5 raczej nie uświadczyłem problemu, może i występuje, ale nie słychać tego praktycznie wcale. Auto przyśpiesza normalnie.

Czytałem, że zaleca się w 1.6 czyszczenie zaworu i ponowne programowanie przepustnicy. Czy to może być oznaka problemu? Co dziwne, gdy temp. trzyma się powyżej 0 stopni, kompletnie nie ma tematu. Latem, siłą rzeczy, problem też nie występował. Przy zakupie, zwrócono mi uwagę, że za jakiś czas może pojawić się konieczność wymiany środkowej części wydechu, bo chwyciła go nieco rdza, ale temat nie jest pilny.

Zastanawiam się, jak zdiagnozować auto, bo w zasadzie do mechanika musiałbym się umawiać w mrozy, żeby charczenie faktycznie się pojawiło. Przy wymianie oleju, na starym filtrze, zrobiono mi płukankę, aby pozbyć się porządnie starego oleju. Tutaj też nie wiem, czy mogło mieć to wpływ a pracę silnika, ale gdyby problem się faktycznie pojawił, to pewnie bez względu na temperaturę i bez względu na bieg i obroty.

Może ktoś spotkał się z czymś takim i jest w stanie wskazać miejsce problemu lub określić czy powinienem się martwić czy zimą silnik może zwyczajnie brzmieć inaczej.

Z góry dziękuję.
Pozdrawiam :hi:

Zdjęcie poglądowe środkowej części wydechu:
Obrazek
By Hiob -  06 sty 2019, 23:48
 dolnośląskie
#270784
No tak, tylko czemu akurat problem słychać przy minusowych temp? Gdyby to był problem z katalizatorem lub dziurą w wydechu, to problem byłby słyszalny bez względu na temp i bez względu na bieg czy obroty.

Nagrałem dźwięk dyktafonem i nagrałem też filmik, ale dźwięk pozostawia wiele do życzenia - ciężko wyodrębnić dźwięk od szumów w tle. Będę próbował jeszcze jutro, może pobawię się programem do obróbki dźwięku by wygłuszyć szumy. Jak tylko coś ogarnę, wrzucę do wątku.
Awatar użytkownika
By bionikl -  15 mar 2019, 13:25
 śląskie
#272580
Hiob pisze:
06 sty 2019, 18:25
Witam

To moja pierwsza zima z Golfem. Posiadam 1.6 MPI (BSE) 3 tygodnie temu zmieniony olej (Ravenol 5W40 VST) i wszystkie filtry.
Przede wszystkim należałoby sprawdzić kody ewentualnych błędów. Po zakupie koniecznie wymienić świece na jakieś dobre, dobra płukanka na pewno nie zaszkodzi . Oczywiście , że czyści się EGR i przepustnice a potem je adaptuje- efekt może być odczuwalny. Zaznaczam że ja mam FSI i obroty na poziomie 1500 są w tym silniku absolutnie nieakceptowalne Gwałtowne dodanie gazu z poziomu 1500 obr na 3 czy 4 biegu zawsze skończy się buczeniem. Ale odczyt pamięci to podstawa.
Pozdrawiam ZMM.