Volkswagen Golf MK5

Usterki, awarie i problemy jednostek benzynowych
Awatar użytkownika
By bionikl -  15 mar 2019, 14:01
 śląskie
#272581
Jak wiadomo w FSI (oprócz BAD) rozrządu się raczej nie wymienia ... jednakże pompa wody wieczna nie jest, więc co jakiś czas powinno się ją wymienić. Moja wytrzymała 250 000 i po wylaniu wody z bloku silnika przy wymianie chłodnicy zaczęła cieknąć. Wymiana nie jest bardzo trudna ,wylewamy płyn, podpieramy silnik, demontujemy łapę i poduszkę podtrzymującą silnik od strony pasażera. Następnie odkręcamy zaczep do podnoszenia silnika, górna śruba wychodzi łatwo dolną trzeba poluzować niejako przez okno tego zaczepu, a potem przesuwając go razem z ruchami klucza łatwo dokończymy sprawę. Następnie luzujemy trzy śruby mocujące koło pasowe do pompy, bitem splin 10 włożonym do klucza oczkowego z grzechotką. Następnie luzujemy napinacz kluczem 16 i zrzucamy pasek wieloklinowy. Kończymy odkręcanie koła pasowego . Mamy już dostęp do pompy . Pompa jest przymocowana czterema śrubami torx T 25 dostęp do trzech jest dobry do czwartej nieco gorszy ale tragedii nie ma . Śruby są przykręcone bardzo lekko. Pompa wychodzi z pluskiem :oczko: . Jeżeli uszczelka w nowej pompie jest w formie oringu trzeba ją wkleić w rowek żeby się pewnie trzymała . Pompę dokręcamy z czuciem( 25Nm) koło pasowe też (20 Nm). Resztę w odwrotnej kolejności. Zalewamy płynem, uruchamiamy, obserwujemy, ze dwa razy dolewamy i powinno być OK.
Awatar użytkownika
By bionikl -  26 gru 2020, 19:13
 śląskie
#284521
Na liczniku było 200 plus te skręcone 50 ... to by się zgadzało :oczko:
Z mojego doświadczenia wynika , że 170 to dobry czas na wymianę napinacza i rolki prowadzącej paska osprzętu.
U mnie przy 180 (+50) zatarło się łożysko w rolce napinacza, rolka się stopiła , pasek spadł i nie było obiegu chłodzenia- trzeba było ściągnąć lawetę za te głupie trzy stoowki :hi: ...Mało opłacalne zważywszy , że wymiana całego tego osprzętu tj. rolki napinacza, rolki prowadzącej i paska kosztowała dwa razy mniej.. A pompa ? No przy tej okazji to chyba samo się nasuwa .