Volkswagen Golf MK5

Usterki, awarie i problemy związane z zawieszeniem /amortyzatory, sprężyny, układ kierowniczy, felgi, opony, hamulce, tarcze itp.../
By [email protected] -  25 lis 2008, 20:48
 -------
#13270
Witam wszystkich
Jestem posiadaczem golfa V i zamiast ko³a zapasowego mam zestaw naprawczy.Mo¿e orientuje sie kto¶ czy w miejsce zestawu naprawczego mie¶ci siê jaki¶ typ ko³a dojazdowego, i je¿eli tak to jak je tam zamocowaæ i gdzie mo¿na je kupiæ.
Z góry dziêki
KLOS7
Awatar użytkownika
By npb -  25 lis 2008, 21:30
 -------
#13271
u mnie w autku z 2004 roku jest misa i mie¶ci sie tam pe³nowymiarowe ko³o w rozmiarze 195/65R15
Awatar użytkownika
By team-am -  25 lis 2008, 21:40
 łódzkie
#13273
Sa dwie wersje, ko³o kojazdowe i do Ciebie takie powinno wejsc lub pe³nowymiarowe z koniecznosci± podniesienia pod³ogi. Sam u siebie mam zestaw naprawczy i planuje w³o¿yæ dojazdówke, kolo mocuje sie za pomoca pokret³a ktorym masz teraz przykrecony styropian.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
By krz_p -  26 lis 2008, 8:45
 wielkopolskie
#13279
tak jak koledzy pisz±, jak masz zestaw naprawczy to mo¿esz w jego miejsce w³o¿yæ jedynie dojazdówkê
jakby¶ chcia³ w³o¿yæ pe³nowymiarowe ko³o to musia³by¶ dokupiæ taki styropian podnosz±cy pod³ogê baga¿nika
By miro0906 -  14 maja 2009, 22:33
 -------
#16803
Witam mam pyt dotycz±ce ko³a zapasowego ?aktualnie posiadam zestaw naprawczy jednak wola³ bym miec zapasówke teraz pyt czy kupic ko³o dojazdowe czy zmieszcze tam zwyk³± felge i z opon±?
By AdamekS -  14 maja 2009, 23:10
 -------
#16805
miro0906 pisze:Witam mam pyt dotycz±ce ko³a zapasowego ?aktualnie posiadam zestaw naprawczy jednak wola³ bym miec zapasówke teraz pyt czy kupic ko³o dojazdowe czy zmieszcze tam zwyk³± felge i z opon±?
Ko³o pe³nowymiarowe chyba ot tak nie wejdzie - konieczna jest taka "wanienka" z twardego styropianu, w któr± to ko³o siê wk³ada.
Jednocze¶nie przestrzeñ baga¿owa ulegnie zmniejszeniu do oko³o 275l- tyle co w aucie klasy B.
Ja mam fabrycznie w³o¿one pe³nowymiarowe ko³o i jedyn± fajn± rzecz± jest to, ¿e po roz³o¿eniu siedzeñ pod³oga jest idealnie p³aska-
przy dojazdówce robi siê próg z racji tego, ¿e pod³oga baga¿nika wêdruje ni¿ej. No i po ewentualnym kapciu nie trzeba ograniczaæ prêdko¶ci jazdy.
Awatar użytkownika
By Bruce -  15 maja 2009, 22:03
 mazowieckie
#16810
Fabrycznie przy kole dojazdowym pelnowymiarowym bagaznik ma 302L.
Przy dojazdowym 350L.
W obu przypadkach wystepuje plaska podloga.
Przy zakupie kola dojazdowego, powinienies miec palska powierzchnie.
Awatar użytkownika
By Tyson -  15 maja 2009, 23:06
 mazowieckie
#16814
ale chlopaki nakreciliscie... i ktory pisze prawde? :roll:
By AdamekS -  17 maja 2009, 18:15
 -------
#16831
Tysonq pisze:ale chlopaki nakreciliscie... i ktory pisze prawde? :roll:
Hmm, ja mam pe³nowymiarowe i tak± styropianowa wanienkê na dnie baga¿nika.
Wydaje mi siê, ¿e przy zastosowaniu dojazdówki pod³oga siê obni¿a, przez co po z³o¿eniu oparæ tylnej kanapy powstaje próg. Ale rêki sobie za to nie dam uci±æ :roll:
Awatar użytkownika
By MaArek -  16 gru 2009, 21:08
 -------
#19384
Postaram się pomoc bo to już przerabiałem.
Według mnie - zaznaczę to bo uważam ze to absurd - brak koła dojazdowego to chory wynalazek. Płyn podobno jest straszny (nie pomaga na mocno przeciętą oponę) no i według niektórych wulkanizatorów niszczy ja, nie można odkleić preparatu od opony. Nie wiem czy to prawda.
No i na przykład jeśli we Francji na autostradzie lub wiosce przebijemy kolo o 1 w nocy to ... dupa.
naprawić można, wezwać serwis czy assistance ale jak dla Polaka kwota jaka wyda na to wystarczy na zakup 2 nowych opon.


A teraz "do rzeczy"
- auta bez kola dojazdowego z zestawem naprawczym maja większy bagażnik i kolo pełnowymiarowe tam nie wejdzie. Szerokość objazdówki to 13 cm a normalnej 16 calowej opony to najczęściej 20 cm.- jedno wyjście - dokupić podwyższaną podłogę ze schowkami - straszny koszt nawet używanej i ubywa bagażnika

- wozić koło pełnowymiarowe w pokrowcu - nie idzie ostawić "na stojąco" bo jest za wysokie i polka klapy bagażnika się nie zamyka - rozwiązanie bez sensu

- ostatni wyjście - kupić kolo dojazdowe - w serwisie ok 700-900 zl, na giełdzie ok 250-400 zl. Bardzo ciężko je spotkać i większość sprzedawców oszukuje ze takie o średnicy 3-5 cm mniejszej od normalnego kola jest dobre i pasuje.
A przepisy mówią że to może byc różnica góra 2%
Wiec jeśli felga z oponą 16 cali ma jak pamiętam 61 cm to dojazdówka powinna mieć od 60-62 cm

podaje wymiary według katalogu: 3,5 (cala) x 16 H2 t 125/70 R 16 90 M
czyli szeroka na 3,5 cala - ale to dla 16 calowych - do 15 nie mam wymiarów.

Ja kupiłem 17 calowa koło dojazdowe od Golfa GTI- dziwaczna - niski profil opony ale reszta wymiarów sie zgadza
Awatar użytkownika
By krz_p -  17 gru 2009, 9:01
 wielkopolskie
#19425
średnica koła w golfie 5 to ok. 63,5cm
dojazdówkę można kupić na allegro lub jakiejś giełdzie samochodowej

w Golfie GTI dojazdówki były jedynie w rozmiarach 16 i 18 cali, ja mam akurat 18-tkę, z oponą 125/70R18 i dokładnie odpowiada ona średnicy fabrycznego koła
ten rozmiar dojazdówki co podał MaArek nie będzie pasował, średnica tego koła to 58cm, stanowczo za mało
Awatar użytkownika
By Tadek -  17 gru 2009, 11:07
 zachodniopomorskie
#19439
ja mam pełno wymiarowe koło zapasowe z podniesiona podłoga (kolo 16` 205/55) a co najlepsze na feldze są naklejki jak z dojazdów-ki a opona nie pamiętam dokładnie ale chyba Continental sprawdzę wieczorem jak już auto będę miał :)
ale myślę na pozbyciem się tego bo nie ma miejsca w tym aucie gdzie wzmacniaczy zamontować

powiedzcie kiedy ostatni raz złapaliście kapcia ????
Awatar użytkownika
By MaArek -  17 gru 2009, 11:45
 -------
#19440
krz_p pisze:średnica koła w golfie 5 to ok. 63,5cm
dojazdówkę można kupić na allegro lub jakiejś giełdzie samochodowej

w Golfie GTI dojazdówki były jedynie w rozmiarach 16 i 18 cali, ja mam akurat 18-tkę, z oponą 125/70R18 i dokładnie odpowiada ona średnicy fabrycznego koła
ten rozmiar dojazdówki co podał MaArek nie będzie pasował, średnica tego koła to 58cm, stanowczo za mało
No racja - tez chyba mam 18-stke a nie 17-stke. Nie zaglądałem tam dawno :). A co do średnicy to te 63 będzie sie zgadzało.
Te dane to podali mi w serwisie ale byc może nie pasuje.
Takie na 58 cm to sa na giełdzie - rzeczywiście nie napawają sie
Awatar użytkownika
By Tyson -  17 gru 2009, 15:19
 mazowieckie
#19460
Tadek pisze:powiedzcie kiedy ostatni raz złapaliście kapcia ????
ostatno w maju, i to bylo 5 miesiecy od odebrania samochodu. Na kapcia nie ma reguły, moze być tak ze przez 5 lat bedziesz jezdzil i bedzie ok. a moze byc tak ze w ciagu 2 tygodni złapiesz 2 razy - tak mial moj ojciec :P
By kupszczelisty -  08 maja 2010, 14:11
 wielkopolskie
#24922
Panowie, powiedzcie mi jak sprawa wygląda w Golfie Plus (2005r, 1,9 TDI BKC), obecnie mam styropian w którym jest lewarek klucze itp, czy do mnie wejdzie koło dojazdowe 15 cali? Takie kiło 15 cali na allegro kosztuje 220zł i w aukcji jest napisane że pasuje do VW - PASSAT, SHARAN,GOLF V, TOURAN. Kolejna sprawa jeżeli to koło pasuje, to gdzie umieszczę wtedy lewarek, klucze, ucho do holowania itp. pozdrawiam