Volkswagen Golf MK5

Usterki, awarie i problemy związane z zawieszeniem /amortyzatory, sprężyny, układ kierowniczy, felgi, opony, hamulce, tarcze itp.../
By hubson77 -  17 mar 2013, 13:18
 mazowieckie
#94379
Zawieszenie sprawdzałem już dwukrotnie, raz u znajomego mechanika z "brechą" a drugi raz na szarpakach podczas przeglądu, więc to odpada.
Napiszę co już sprawdziłem:
-zawieszenie
-amortyzatory
-geometria (okazało się że wszystko jest ok, kąty też są prawidłowe)
-poduszki przy silniku,
-tarcze hamulcowe
-półosie
-przeguby wewnętrzne
-felgi i opony

w najbliższy week chciałbym sprawdzić piasty w przednich kołach, tylko nie tak jak do tej pory tzn. przy pomocy maszyny co rozpędza koło i na słuch tylko zdemontować piastę i zobaczyć czy nie ma wyczuwalnych luzów lub temu podobnych.
będę informował na bieżąco i oczywiście jestem wdzięczny za pomoc dotychczasowa i przyszłą :)
By hubson77 -  15 kwie 2013, 9:06
 mazowieckie
#96167
Chciałem zaktualizować problem, który dotyczy mojego samochodu (drżenie kierownicy powyżej 120km/h)
w sobotę ponownie byłem u mechanika, z zamiarem wymiany przegubu wewnętrznego, tym razem prawego. Po rozebraniu okazało się, że przegub jest w idealnym stanie, dostał tylko dodatkowy smar i tyle. Mechanik raz jeszcze wszystko sprawdził i rozłożył ręce z niewiedzy :)
tego samego dnia założyłem koła z letnimi oponami i jest wyraźna poprawa, nie trzęsie już tak kierownicą.
Jednak to tylko poprawa, problem nie ustąpił, nadal przy ok 120 km/h zaczynają się drgania kierownicy i ogólnie samochodu. :?:
to był już 6 mechanik, który nie był w stanie rozwiązać problemu..
mam pewność, że to drganie powoduje prawy przód.

i tu kolejna ciekawostka, jak założę koło 195/65/15 (zima) drgania są dużo mocniejsze niż przy 205/55/16 (lato).

o co chodzi? czemu szersza letnia opona bardziej niweluje drgania? (pomińmy krzywe felgi opony itp, to wyeliminowałem).

pozostaje chyba tylko jedynie łożysko, ale każdy mechanik mówi, że to strata pieniędzy bo uszkodzone łożysko w tym modelu tak się nie objawia.

załamka.
By hubson77 -  17 kwie 2013, 9:42
 mazowieckie
#96341
Dzięki Kostecki za zainteresowanie,
mam oryginalne felgi bez pierścieni, zarówno ten letni zestaw jak i zimowy. Poza tym felgi na kołnierzu nie mają żadnych luzów, wszystko jest ok.
Koła i felgi mam od początku i kiedyś wszystko było dobrze.
Walka trwa już ok 3 miesiące i najgorsze jest to, że u tych mechaników, których znam nie mam co szukać pomocy, bo u wszystkich byłem :) jestem zdany na Was i na siebie.

Tak na marginesie, mam też starego golfa III, w którym ostatnio bardzo wyrobiło się zawieszenie z przodu, (łączniki, sworznie na maglownicy też jest luz) poza tym opony nie pierwszej nowości już kilkuletnie i mogę swobodnie jechać z dowolną prędkością i nie jestem w stanie wyczuć najmniejszych drgań jadąc po dobrej drodze. A tutaj, nowe opony, koła, luzów brak... :?
By blaharz -  27 kwie 2013, 22:51
 -------
#97202
Witam.
Kolego Hubson77, mam nadzieję, że problem rozwiązałeś, jeśli nie to mam pewne info które mam nadzieję pomoże bądź naprowadzi na właściwy tor. Przejdźmy do konkretów! Parę lat temu miałem podobny problem z tym, że w BMW e39, powoli popadałem w obłęd i depresję jednocześnie, szukałem wszędzie, całe przednie zawieszenie jak nowe a tu dalej to samo...
Po kolejnej wizycie w kolejnym garażu zapaliło się światełko w tunelu, mechanik zapytał tylko przy jakich prędkościach zaczyna drgać?!.. odpowiedziałem, że ok 100km\h i im szybciej tym mocniej. Z tego co zrozumiałem u Ciebie ta sama sytuacja.
Mechanik odpowiedział, że to absolutnie nie jest przód tylko...tył!!! ...miał rację!!!! ...tylne tarcze pomimo, że były jeszcze dobre i hamowały prawidłowo były nierównomiernie zużyte i powodowały drgania, tak więc tokarka i problem znikną. Błahostka prawda, a kosztowało mnie to parę miesięcy nerwów i "trochę" grosza u tzw mechaników którzy gó..no pomogli. Mechanik powiedział, że tak często się zdarza, prędkość powyżej 100km\h to odpowiedzialny jest tył nie przód...
Daj znać czy coś ruszyło, specjalnie się zarejestrowałem z chęcią pomocy....mam nadzię :D
Pozdrawiam.
By hubson77 -  29 kwie 2013, 11:00
 mazowieckie
#97288
Cześć blaharz,
problem nadal jest aktualny, tylko chwilowo zaprzestałem dochodzenia bo już nie mam pomysłów :) Na długi weekend będę miał trochę więcej czasu i sprawdzę tarcze z tyłu, bo przyznam szczerze, że tyłu nie brałem w ogóle pod uwagę. Ale jeżeli z przodu wszystko jest ok, to może naprawdę coś złego dzieje się z tyłem samochodu.
Dzięki za świeże spojrzenie na temat, bo przyznam że zacząłem już powoli wątpić, w to że coś się da z tym zrobić, ale teraz mam nowy cel :D
Co do tyłu, to w ubiegłym roku zmieniałem klocki hamulcowe, ale tarcze pozostały te same może też już zbliża się ich kres.

Raz jeszcze dzięki za pomoc, na pewno będę informował na bieżąco czy coś się udało zrobić w tym temacie.

Pozdrawiam.
By hubson77 -  05 maja 2013, 18:04
 mazowieckie
#97576
W sobotę przetoczyłem tylne tarcze, wszystko dobrze wyczyściłem i złożyłem do kupy. efekt jest taki, że drgania znacznie zmalały, podczas jazdy gdy zaciągnę ręczny wszystko jest ok (przedtem były wyczuwalne drgania), tylko po przetoczeniu tarcze mają grubość 7,7 mm a minimum to 8 mm, więc będę musiał pomyśleć o nowych.

Niestety drgania nie ustąpiły w 100%, nadal są odczuwalne. Bardziej zwróciłem uwagę na hamulce i zauważyłem, że drgania nasilają się przy hamowaniu, poza tym gdy hamuję, tuż przed zatrzymaniem, hamowanie jest "pulsacyjne".

Przy najbliższej okazji sprawdzę osobiście tarcze i dam do przetoczenia, jeżeli tylne były minimalnie krzywe to może i przód się zwichrował przy jakimś ostrym hamowaniu. W sumie przejechałem tym samochodem 47 000 km i wymieniałem tylko klocki z tyłu (w ubiegłym roku) do tarcz się nie dotykałem.

raz jeszcze bardzo dziękuję wszystkim za pomoc, blaharz -ten zabieg z tylnymi tarczami pomógł, jak sprawdzę przód to na pewno się odezwę, teraz nie starczyło mi już czasu.

Pozdrawiam.
By hubson77 -  21 maja 2013, 9:02
 mazowieckie
#98656
Sprawdziłem też ostatnio dokładnie tarcze z przodu i okazało się, że lewa ma nieduże bicie.
Szukam teraz jakiegoś zestawu klocków i tarcz w dobrej cenie. Dam znać czy po wymianie będzie pełnia szczęścia :)

Pozdrawiam.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8