Volkswagen Golf MK5

Usterki, awarie i problemy związane z zawieszeniem /amortyzatory, sprężyny, układ kierowniczy, felgi, opony, hamulce, tarcze itp.../
By gallanonim51 -  24 maja 2018, 20:51
 łódzkie
#265070
Witam. Do dnia dzisiejszego jeżdżę na oponach 205/55/16 lecz trafiła mi sie okazja kupic dwie opony w bardzo ladnym stanie 205/60/16. Czy moge takie opony zamontowac w moim golfiku ? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
By Mettenoos -  25 maja 2018, 8:54
 pomorskie
#265076
Cały komplet 4 sztuk tak ale dwóch nie bo ABS/ASR/ESP będzie źle odczytywał obroty kół z uwagi na różnice w obwodzie. Przy całym komplecie będzie jedynie delikatnie zawyżał prędkość względem wskazań licznika
Awatar użytkownika
By pitt52 -  25 maja 2018, 14:09
 śląskie
#265080
Mettenoos Pozwolę sobie nie zgodzić się z Twoja opinią w tej sprawie. Założyć oczywiście można wszystko ale jak to się będzie sprawdzać w codziennej eksploatacja to już inna bajka. Nie na próżno podałem link do kalkulatora doboru opon, który wskazuje wyraźnie, że opony, jakie chce założyć kolega gallanonim51 przekraczają normę obwodu o ponad 3%. Dopuszczalna wartość to natomiast 2%.
Awatar użytkownika
By Mettenoos -  25 maja 2018, 17:38
 pomorskie
#265084
@pitt52 A jak się niby mają zachowywać ? Podskakiwać? Ślizgać? Nurkować? :P

5 lat swego czasu przejexdzilem na wiekszej średnicy i oprócz delikatnego przeklamywania licznika żadnych innych skutków ubocznych.

Powiedz mi co to za skutki uboczne przewidujesz? Przecież 195/65/R15 mają większy balon bo 126,75 mm i są węższe i wg ciebie zachowuja się lepiej? Uważam że w żadnym wypadku


to co napisali czyli :
Pamiętaj, że dopuszczane są zmiany średnicy zewnętrznej opon w zakresie niecałych 2%. Niewłaściwy dobór zamienników opon może doprowadzić do ich uszkodzenia oraz poważnej awarii samochodu. Większe felgi i szersze opony mogą ocierać się o nadkole przy skręcaniu. Efektem tego może być pocięcie opony, pogięcie felgi i zniszczenie elementów zawieszenia auta. Aby uniknąć problemów z doborem zamienników opon, skorzystaj z naszego narzędzia. Kalkulator zamienników opon pokaże różnice w wymiarach porównywanych opon oraz stopień przekłamań prędkościomierza przy stosowaniu innego rozmiaru opon.
to frazesy nie pasujące do tego przypadku, opona nie będzie ocierać przy skręcie, pocięcie opony? pogięcie felgi? Nie w tym przypadku, tutaj jedynie chodzi o przekłamania prędkości i przebytego dystansu a biorąc pod uwagę że licznik i tak zawyża to mozliwe że będzie w sam raz. Jeśli byłaby mowa o 245 albo profilu 35 to wówczas ok, zgoda

Ja w swoim Polo jak pisałem kiedyś jeździłem na 14 cali 185/60 zamiast 185/55 i jeździło się super, tylko licznikowa droga do pracy była krótsza
Awatar użytkownika
By Agness -  25 maja 2018, 18:19
 kujawsko-pomorskie
#265088
W przypadku kolizji ubezpieczalnia zmoże sprawdzic czy auto wyposażone było w zalecane opony . Jeśli tak nie jest mogą zacząć się problemy z odszkodowaniem . ( mogą ale nie muszą... sama jeżdżę na niehomologowanym rozmiarze i przy kolizji i zgłoszeniu do ubezpieczenia nikt mi tego nie sprawdził )

Ale kolega chce wymienić 2 opony na osi na inny rozmiar a nie cały komplet.

Poza autami typowo sportowymi, gdzie producent seryjnie montuje różne rozmiary opon na przodzie i tyle ( komplet mieszany ) montuje się 4 te same rozmiary opon.




Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
By Mettenoos -  25 maja 2018, 18:29
 pomorskie
#265090
Agness pisze:
25 maja 2018, 18:19
W przypadku kolizji ubezpieczalnia zmoże sprawdzic czy auto wyposażone było w zalecane opony . Jeśli tak nie jest mogą zacząć się problemy z odszkodowaniem . ( mogą ale nie muszą... sama jeżdżę na niehomologowanym rozmiarze i przy kolizji i zgłoszeniu do ubezpieczenia nikt mi tego nie sprawdził )
muszą udowodnić że miało to wpływ na przyczynę kolizji, to tak samo jak zwalanie sprawstwa kolizji na brak przeglądu kiedyś, to nie jest takie oczywiste, jak ktoś mi wjedzie w doopę to jakie ma znaczenie jakie ja mam opony założone co do przyczyny kolizji? Rozmiar opon nie jest nawet podstawą do zatrzymania dowodu rejestracyjnego
Agness pisze:
25 maja 2018, 18:19
Ale kolega chce wymienić 2 opony na osi na inny rozmiar a nie cały komplet.
przecież wiem, czytamy cały temat a nie jego kawałki, dyskutujemy tylko na zasadzie "gdyby babcia miała wąsy to by była dziadkiem"