Volkswagen Golf MK5

Usterki, awarie i problemy związane z zawieszeniem /amortyzatory, sprężyny, układ kierowniczy, felgi, opony, hamulce, tarcze itp.../
Awatar użytkownika
By fredric -  15 lis 2013, 21:48
 mazowieckie
#111111
Z racji że przebywam w skandynawii i takie opony są tu normą to mogę coś napisać. Tu kolce są dopuszczone poza miastem a w mieście trzeba opłacić wjazd albo wykupić roczny abonament. Po śniegu i lodzie ok ale po asfalcie trzeba uważać bo jest ślisko i dosyć niebezpiecznie, do tego hałas. Na kolcach latałem grubo ponad 150 i nie ma problemu nic nie wypada. Kwestia wyciągania kolców z opony ok ale nie ma bata nie wsadzisz ich ponownie. Wygląda to jak zwykły nit z jednej strony metal a z drugiej taka spora podkładka bakielitowa. Do tego opony z kolcami przeważnie mają kartoflowaty bieżnik więc po usunięciu ich szału na drodze nie ma.
Awatar użytkownika
By fredric -  15 lis 2013, 23:14
 mazowieckie
#111126
Nie wiem jakie opony z kolcami u nas są dostępne ale np w norwegii jest sporo śniegu i tu bieżnik opony to raczej zbudowany pod śnieg. Czyli praktycznie klocki np.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

a do cichych to one nie będą należeć.
Awatar użytkownika
By gryzli36 -  15 lis 2013, 23:35
 kujawsko-pomorskie
#111129
Rozumiem, czyli, że pomimo, iż wyjme kolce to i tak będą hałasować, a czy podczas zimy na terenie Polski takie opony po wyjęciu kolców będą zdawały egzamin, czy będą jak letnie się ślizgać?
Awatar użytkownika
By fredric -  16 lis 2013, 18:39
 mazowieckie
#111172
Będą zachowywać się jak normalne zimówki z takim bieżnikiem. Czyli tyko będą głośne bo taki mają bieżnik a guma jest taka sama.
Awatar użytkownika
By fredric -  16 lis 2013, 20:57
 mazowieckie
#111189
Nie ma problemu, w poprzednich autach miałem okazję latać na oponach z których były wyjęte kolce więc dla mnie różnicy nie było.
Awatar użytkownika
By Mettenoos -  16 lis 2013, 22:13
 pomorskie
#111199
mój kumpel z pracy ma do Mk4 załozone opony z kolcami /aktualnie kolce wyjęte/ które kupił w Norwegii i tak jak Fryderyk napisał są dość głośne
By hubson77 -  18 lis 2013, 16:19
 mazowieckie
#111310
Gietek vw pisze:Nie wiem czemu wszyscy uważacie, że zimówki (zwłaszcza "kartoflaki") są głośne :shock:
też się z tym nie zgadzam, dobre zimówki nie powinny być dużo głośniejsze od letnich, wystarczy popatrzeć na etykiety i wartości decybeli, w większości przypadków wartości są jednakowe. Wszystko zależy od konkretnej marki i modelu opony, nie ma co uogólniać.

Po wyjęciu kolców nie będzie zbyt dużej różnicy - może być ewentualnie nieco ciszej.
Awatar użytkownika
By Mettenoos -  18 lis 2013, 18:35
 pomorskie
#111329
hubson77 pisze:
Po wyjęciu kolców nie będzie zbyt dużej różnicy
będzie, będzie, z kolcami po asfalcie jest tragedia jeśli chodzi o szum i hałas
Awatar użytkownika
By fredric -  18 lis 2013, 20:30
 mazowieckie
#111337
hubson77 pisze:
Po wyjęciu kolców nie będzie zbyt dużej różnicy - może być ewentualnie nieco ciszej.
hehe chyba nie wiesz co piszesz w kwestii hałasu, kwestia bieżnika.... miałem parę samochodów w swoim 34 letni życiu. Zaznaczam że robię spokojnie 30-40-50tyś rocznie zależy od ilości pracy. 80% przelotu to norwegia więc zimówki od końca września już są na aucie do marzec-kwiecień. Miałem okazję zmęczyć nie jeden komplet na osobówce i dostawczaku....... I kartofle są zajebiste na śniegu po prostu idealne, praktycznie zawsze jedziesz w śniegu na kartoflu. Ale przy lataniu po autostradach już słychać taki specyficzny ni to szum ni to terkot takie ciężkie do określenia, mowa o nowych oponach nie leżakowanych itp..
Jeszcze jedna kwestia, opony z kolcami które kupicie w kraju będą używane jak znam życie z skandynawi. I teraz zastanówcie się jakie to są opony nowe??? Nie bo norwedzy/szwedzi nie są tępi i nie wywalają nowych opon. Polacy zbierają te koła ze śmietnika bo jak są kolce to bieżnik się tak nie ściera i wyglądają prawie jak nowe.
Awatar użytkownika
By gryzli36 -  18 lis 2013, 22:07
 kujawsko-pomorskie
#111353
kolego fredric, Polacy zbierają dużo "złomów" jak to ty określiłeś, i potrafią jeszcze długo eksploatować te "złomy", na każdym kroku mamy tego przykłady, np pchle targi, lumpelsy, używane meble holenderskie, indyjskie, i wiele innych produktów, które kupione nowe w Polsce jakością wykonania i materiałami nie dorównują do pięt tym używanym z zagranicy, o oszczędnościach płynących z zakupów tych przedmiotów nie wspomnę.

Popatrz nawet na samochody, na zachodzie stały na złomie a Polacy wyklepią i jeszcze długo jeżdżą, oponki też używane zwożą do polski i jakoś ludzie na nich jeżdżą.

Ja właśnie takie oponki z zagranicy zakupiłem z kolcami, są roczne, mają kolce, piękny bierznik, brak oznak zużycia, jak sobie powiększysz zdjęcie zobaczysz jeszcze "cycki" na oponkach, Opony sprawdzone na wyważarce, tylko 5 gram odważnik był założony, domniemam, że były za głośne na asfalcie i ktoś się ich pozbył. Więcej odważników potrzebują nasze salonowe koła.

Moją subiektywną oceną twoja teoria w wielu przypadkach jest błędna, choć szmelc też się trafi.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
By Dexter23pl -  18 lis 2013, 22:30
 śląskie
#111356
rozumię kupic roczne opony zimowe jeśli faktycznie mają z 2 -3 lata wg daty wybitej na oponie,

rozwala mnie to jak ktos kupuje opony ładne zimowe ale co mają z 10 lat i jest podjarany. niestety ale ta guma jest jak na oponie letniej...

a najlepsze to opony wulkanizowane,
ja takie miałem w poprzednim aucie V* były z niemiec ale takie g* że masakra.
kupiłem je na zime to jakoś zime przejeździłem po twm jeździłem na nich w lato itd.
w sumie zrobiłe na nich ok 60tys km w 3 lata i 2 zimy i w ostatnią jeśiem były takie sliskie że przy zakręcie 90 stopni jak wjechałem z 20km.h to tył leciał jak na lodzie.
na wiosne widac było na całej oponie że bieznik w srodku odwarstwił się od opony.

PO kuponie foabycznie nowych fuld w zimę myslałem że jade na oponach z kolcami.
Awatar użytkownika
By gryzli36 -  18 lis 2013, 22:34
 kujawsko-pomorskie
#111357
Nie wszyscy rozumieją, że opona zimowa po 3 latach traci wartość.

A te wszystkie nalewki, bieżnikowane, nacinane itp. moim zdaniem zagrażają bezpieczeństwu, jak coś strzeli to ciężko utrzymać auto na drodze i potem są wypaki.

Pozdro