Volkswagen Golf MK5

Usterki, awarie i problemy związane z zawieszeniem /amortyzatory, sprężyny, układ kierowniczy, felgi, opony, hamulce, tarcze itp.../
By banan_wlkp -  27 maja 2013, 17:11
 kujawsko-pomorskie
#99139
Witam serdecznie,

od jakiegoś tygodnia mam problem z autem. Zauważyłem, że przy prędkościach między 50-90km/h czuć drganie całego nadwozia. Mogę ten objaw porównać do nierównego asfaltu, albo jakby opona miała guza. Początkowo sądziłem, że to wina kół, zmieniłem opony na zimowe, sprawdziłem i wyważyłem felgi na nowo i nic. Byłem na diagnostyce i diagnosta powiedział, że zawieszenie jest w bdb stanie.

Kończą mi się pomysły co z tym fantem zrobić. Drgania najbardziej czuć między 70 a 80, nie ma znaczenia czy dodaje czy odpuszczam gaz, czy wciskam sprzęgło, czy wyrzucę luz. Nie słychać żadnego hałasu. Istotne jest jeszcze to, że drgania nie występują od razu po ruszeniu, tylko po przejechaniu jakiś 5km. Zastanawiałem się nad dwumasą, ale wydaje mi się, że drgania powinny być odczuwalne przy każdej prędkości i od razu po ruszeniu. Koło kierownicze nie drży, tylko (albo aż) nadwozie.

Może ktoś z Was miał taki problem? Być może jestem przewrażliwiony i to nic poważnego, ale bardzo irytuje.

Autko ma 194tys km, silniczek 105 kucy, 1,9tdi
By hubson77 -  28 maja 2013, 8:59
 mazowieckie
#99170
od dłuższego czasu borykam się z podobnym problemem, powodów może być sporo, jeśli na 100% wykluczasz felgi i opony, to w dalszej kolejności sprawdź tarcze hamulcowe, jeśli nie trzęsie kierownicą, to może tylne się pokrzywiły, na wszelki wypadek sprawdź wszystkie. drgania zaczynają się po 5km bo może to mieć związek z temperaturą tarcz. u mnie drgania nasilają się po ok 30-40 km, ale mam 99% pewności, że to przednie tarcze, bo mają minimalne bicie.
By banan_wlkp -  28 maja 2013, 11:13
 kujawsko-pomorskie
#99180
Z krzywymi tarczami borykałem się w moim poprzednim aucie, a teraz mam zupełnie inny objaw. Mimo wszystko sprawdze je dzisiaj, żeby mieć 100% pewności. Raczej zastanawiam się nad układem przeniesienia napędu, tylko nie wiem co mogłoby w nim powodować takie objawy....
By hubson77 -  28 maja 2013, 11:31
 mazowieckie
#99185
Przegub też może powodować drgania, ale z tego co wiem głównie przy przyspieszaniu, po odjęciu gazu drgania prawie ustają. Radzę nie wymieniaj przegubów w ciemno, najpierw sprawdź u jakiegoś mechanika, nawet niech weźmie 100zł za rozebranie i sprawdzenie, to będzie korzystniejsze niż wymiana na nowy. Piszę o tym bo sam popełniłem taki błąd i teraz zamiast oryginału mam jakiś zamiennik (niby dobrej firmy, ale zawsze zamiennik :)

a może poduszki silnika? zobacz jak się zachowuje czy nie wpada w zbyt mocne wibracje.
By banan_wlkp -  28 maja 2013, 13:24
 kujawsko-pomorskie
#99199
Niby przeguby wew mają niewielkie luzy, ale to nie powinno powodować drgań... szukam dalej...



_____________________________

Pytanie:

Czy rypnięte poduszki pod silnikiem/skrzynią biegów mogą dawać w/w objawy? Czy nie powinno walić autem od momentu odpalenia a nie tylko podczas jazdy i tylko przy określonych prędkościach?
By banan_wlkp -  11 cze 2013, 23:10
 kujawsko-pomorskie
#100391
Sprawa się wyjaśniła...

Całemu zajściu winne były opony. Pech chciał, że jedna z opon z kompletu zimowego, jak i letniego ma guza :evil: . Chwilę przed wymianą opon z zimowych na letnie wjechałem w dziurę, co prawdopodobnie spowodowało uszkodzenie gumy (prawy przód). Letni komplet dostałem od znajomego i jak się okazało 1 z 4 opon również była uszkodzona i na nieszczęście trafiła w to samo miejsce co poprzednia, felerna zimowa opona.

Także, dzięki całej sprawie mam przetrzepane całe auto. Okazało się, że, niedługo będę musiał wyłożyć kasę na dwumas, bo zaczyna hałasować.

Jakby nie patrzeć, opony sprawdzałem w 3 różnych, niezależnych miejscach i dopiero w innym mieście, u mojego dobrego znajomego-mechanika sprawa się wyjaśniła. Niech żyją pseudo-spece, chcący skasować, którzy opierają się na maszynach, a nie na swoim doświadczeniu. Wszystkie wyważarki pokazywały, że koło jest wyważone, a wystarczył zwykły sznurek i lewarek, żeby wyjaśnić całe zamieszanie.
Awatar użytkownika
By Rafer -  22 lis 2016, 23:08
 kujawsko-pomorskie
#243276
Witajcie podepnę się pod temat,
mam problem z drganiem w aucie otóż po wymianie kół na zimowe (na feldze stalowej) w aucie pojawiły się drgania przy prędkości 120-130 km/h nie drży kierownica tylko wibracje są odczuwalne w aucie najbardziej na środku najbardziej wyczuwalne na podłokietniku, na letnich oponach (alu R16 ) nie było problemu może minimalnie drgania na kierownicy przy skręconej kierownicy na zakrętach,
byłem z u wulkanizatora który zakładał mi koła i ponownie wyważył dokładnie potem wszystko sprawdził i powiedział że koła są ok, po tym zabiegu przejechałem się i nadal drga doda że drgania są tak samo wyczuwalne na luzie jak i na biegu i może nawet mocniej drga gdy wcisnę pedał sprzęgła
byłem u zaprzyjaźnionego mechanika i po przejażdżce stwierdził że to może być przegub wewnętrzny
co Wy o tym myślicie czy jest sens wymienić oryginalną część, co mogę sprawdzić zęby mieć pewność że to przegub
czy może Macie inne pomysły co może być przyczyną tych drgań
Awatar użytkownika
By sopel_95 -  25 lis 2016, 9:08
 mazowieckie
#243399
Jeśli na felgach aluminiowych nie było drgań, a po założeniu kół zimowych się pojawiły to szukałbym problemu tutaj. Niech ktoś Ci sprawdzi czy opony nie są wyząbkowane, bo miałem już taki przypadek w innym aucie, że opony na tylnej osi były wyząbkowane i powyżej 120km/h były drgania całego samochodu.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
By Rafer -  28 lis 2016, 7:30
 kujawsko-pomorskie
#243511
sopel_95 pisze:Jeśli na felgach aluminiowych nie było drgań, a po założeniu kół zimowych się pojawiły to szukałbym problemu tutaj. Niech ktoś Ci sprawdzi czy opony nie są wyząbkowane, bo miałem już taki przypadek w innym aucie, że opony na tylnej osi były wyząbkowane i powyżej 120km/h były drgania całego samochodu.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
Myślisz że to mogą być opony? rok temu kupiłem komplet nówki sztuki Nokian WR D3 i już by było z nimi coś nie tak?? :eek: a czy na stacji diagnostycznej są w stanie sprawdzić co jest nie tak??
Awatar użytkownika
By Rafer -  04 gru 2016, 3:03
 kujawsko-pomorskie
#243758
i po sprawie odwiedziłem innego wulkanizatora który nie ma tak wypasionej hali i sprzętu :-/ , złożył koła na maszynę wyważył i jest o niebo lepiej prawie nie ma drgań lekkie przy 150 km/h ale nie przeszkadzają tak bardzo, niby jedna opona lekko bije ale już z tym nie mógł nic zrobić :yes: przynajmniej obyło się bez wymiany przegubu :yes: