Volkswagen Golf MK5

Usterki, awarie i problemy jednostek diesla
przez Paulek - 呕贸艂todzi贸b  -  
 -------
Witam, problem wycieraj膮cych si臋 wa艂k贸w dopad艂 mojego golfa.. Mam bardzo mocno wytart膮 jedn膮 krzywk臋 no i diagnoza prosta 偶e trzeba to wymieni膰. Czy kto艣 to robi艂? Jakiej firmy zamiennik polecacie a mo偶e lepiej da膰 sobie z zamiennikiem spok贸j? Jak kto艣 z was ju偶 wymienia艂 to jakiej firmy kupi艂 wa艂ek, szklanki i panewki bo chce to wszystko zrobi膰 za jednym zamachem, dodam 偶e golf w tej chwili ma nalatane 188K km. Na forum leona wyczyta艂em 偶e dobrym zamiennikiem jest Rouville. Czekam na wasze sugestie co do tej sprawy.
 -------
Os艂ab艂o mi auto, zacze艂o przykapca膰 i nierowna praca na jednym cylindrze. Z poczatku my艣leli艣my 偶e to pompka, d藕wignelismy dekiel i okazalo sie ze krzywki przyjechane i jedna dosy膰 mocno na 4tym garze. Ale ja wymy艣lilem 偶e pompka do wymiany.. Za艂o偶ylismy now膮 ale niestety tak jak m贸j mechanik m贸wi艂 to nic nie da trzeba nowy wa艂ek i chce to posk艂ada膰 na nowych teilach. Kolego Pszczo艂ek czy masz na my艣li firm臋 AE mogul? jakie panewki polecasz do tego zestawu? Bo z tego co czyta艂em na innych forach to szklanki jedynie Ina czarne.
przez pszczolek - Forumowy gadu艂a  -  
 mazowieckie
Federal Mogul tylko lepiej kupic w Intercarsie a nie jakiegos le偶aka z p贸艂ki sklepowej bo by艂a partia kt贸ra miala wad臋 fabryczn膮 i szybko si臋 wyciera艂y krzywki, ewentualnie kupi膰 ori uzywke w dobrym stanie .Panewki polecam nowe z ASO ;)
 -------
Dzi臋ki kolego, z ori urzywk膮 to te偶 loteria tymbardziej na allegro a nie chce przemierzy膰 p贸艂 polski 偶eby ogl膮da膰 naocznie ka偶dy wa艂ek. My艣la艂em te偶 nad tym wa艂kiem Ruville i jest dylemat skoro by艂y wadliwe serie tego mogula.. :( Chc臋 to posk艂ada膰 偶eby to chodzi艂o jeszcze mam nadzieje po czipsie je艣li golf b臋dzie chcia艂 dalej wsp贸艂pracowa膰 bo nie chc臋 go po roku sprzedawa膰 bo dobrze mi si臋 nim 艣miga ale jak zajdzie taka konieczno艣膰 偶e wa艂ek 10tys strzymie po wymianie to nerwy mi puszcaa i pojdzie na sprzeda偶.
 -------
Nie pisa艂em ale puki co po wymianie autko zrobi艂o 2K km i spoko chodzi, zyska艂 chyba pare konik贸w kt贸re zdech艂y przy zjechanym wa艂ku. Szarpanie silnikiem usta艂o. Cz臋艣ci na kt贸rych sk艂ada艂臋m to: wa艂ek firmy Ruville, szklanki Ina czarne, panewki glyco.
przez mwsoft - Forumowy gadu艂a  -  
 mazowieckie
Dorzuc臋 mo偶e swoje 3 grosze na temat wyboru wa艂ka.

Ostatecznie kupi艂em nowy ori wa艂ek za 1000z艂 od tego go艣cia:
http://allegro.pl/listing/user/listing. ... id=4750846
Faktycznie jest oryginalny (identyczne oznaczenie jak stary zdj臋ty z auta) i wszystkie krzywki wygl膮daj膮 idealnie, dlatego my艣l臋, 偶e dobry deal.

Ale je艣li chodzi o after-market to mo偶na znale藕膰 wa艂ki 3 rodzaj贸w:
  • Odlewy 偶eliwne utwardzane na zimno (iron chill cast)
    Z艁OM, nie wytrzymuj膮 obci膮偶e艅 w TDI PD, taki typ wa艂k贸w nadaje si臋 tylko do silnik贸w z rolkami do zawor贸w, a nie z p艂askimi popychaczami. Takim wa艂kiem s膮 te wszystkie Camshaft International czy te偶 Federal Mogul CAM672 lub Kolbenschmidt 50006304/1 - og贸lnie wszystkie za ~500z艂.
  • Odlew 偶eliwny utwardzany indukcyjnie (iron cast induction hardened)
    Ju偶 lepiej, tutaj wyra藕nie si臋 tym chwali tylko Federal Mogul przy wa艂ku CAM914.
  • Wa艂ek stalowy, kuty lub obrabiany od zera (steel, steel alloy, steel billet)
    Prawdopodobnie tak jest wykonany orygina艂. Wyra藕nie jest s膮 tak opisane wa艂ki Kolbenschmidt 50006304 (bez /1) i Federal Mogul CAM928. Niestety oba s膮 w tej chwili produktami wirtualnymi, nikt ich nie ma, nikt nic nie wie.
    Wa艂ki reklamowane tak偶e jako stalowe mo偶na znale藕膰 na angielskim ebayu, ale nie s膮 one 偶adnej typowej marki, prawdopodobnie dystrybutor je sobie zmawia gdzie艣 w EU pod specyfikacj臋.
    Na Allegro s膮 dost臋pne wa艂ki marki NockenTechnik kt贸re podobno s膮 stalowe. Jest to produkt Polski, gdzie艣 czyta艂em plot臋, 偶e produkowane przez znanego 艢wi膮tka ( http://www.swiatek.com.pl ) - cho膰 oni temu zaprzeczaj膮. Sam 艢wi膮tek oferuje te偶 takie wa艂ki, te偶 niby super twarde, ale nie chc膮 do ko艅ca przyzna膰 czy to jest stal czy 偶eliwo jako艣 fantazyjnie utwardzane. Generalnie o 艢wi膮tku mo偶na znale藕膰 pozytywne opinie p贸艂 na p贸艂, tak偶e sobie odpu艣ci艂em.

Marki takie jak Febi, Ruville, Myele nie produkuj膮 wa艂k贸w - to tylko pakowacze i nie ma w katalogach 偶adnej informacji w jakiej technologi s膮 wykonane.

Jak odr贸偶ni膰 wa艂ek stalowy od 偶eliwnego? Najpro艣ciej por贸wna膰 d藕wi臋k wydawany przez stary i nowy wa艂ek przy uderzeniu czym艣 metalowym lub cho膰by pukaniu paznokciem. Stalowy wa艂ek b臋dzie wydawa艂 czysty, metaliczny, d艂ugo gasn膮cy ton, a 偶eliwny bardziej g艂uchy i nie tak d艂ugo trwaj膮cy.

Paulek - nie to 偶e szerz臋 tu czarnowidztwo, ale z tego co mo偶na znale藕膰, efekty kiepskiego wa艂ka zaczyna by膰 wida膰 przy nast臋pnej zmianie oleju, czyli po 10-20kkm. Podnie艣 wtedy koniecznie dekiel i sprawd藕 jego stan :) Miejmy nadziej臋, 偶e Ci Ruville co艣 dobrego zapakowa艂o :)
 -------
Jak sam widzisz ci臋zko o znakomite cz臋艣ci zamienne i zaczynam w膮tpi膰 w in偶ynierie naszych VW bo to kupa straszna 偶e wa艂ek si臋 sypie przy 200 000km. Stare Audi czy VW 艣miga艂y po milion kilometr贸w a tu wychodz膮 takie kwiatki.. Seryjne wa艂ki to dupa nie trwa艂o艣膰 tylko straszna szmira zrobiona 偶eby wytrzyma艂y jak najkr贸cej tymbardziej 偶e silnik seryjne 90hp. To ciekawe co b臋dzie po czipsie z 偶ywotno艣ci膮. Za艂o偶enie mam proste jak wa艂ek b臋dzie zn贸w si臋 ko艅czy艂 przy przebiegu kt贸ry podajesz 偶egnam si臋 z dieslem raz na zawsze bo w dupie mam tak膮 oszcz臋dno艣膰 na ropie jak cz臋艣ci 3x dro偶sze jak do benzyny a w dodatku niema wcale dobrych zamiennik贸w dost臋pnych na rynku. Co ciekawe problem w PD o wycieraj膮cych si臋 wa艂kach jest dosy膰 bardzo powszechny wi臋c albo to przypadek 偶e mnie spotka艂o albo poprostu b臋dzie to niebawem wychodzi膰 w innych autach po licznym przebiegu. Czyta艂em na forach to spotyka艂o to wielu u偶ytkownik贸w Pd w skodzie, vw, seatach.
przez mwsoft - Forumowy gadu艂a  -  
 mazowieckie
Paulek pisze:Jak sam widzisz ci臋zko o znakomite cz臋艣ci zamienne i zaczynam w膮tpi膰 w in偶ynierie naszych VW bo to kupa straszna 偶e wa艂ek si臋 sypie przy 200 000km. Stare Audi czy VW 艣miga艂y po milion kilometr贸w a tu wychodz膮 takie kwiatki.. Seryjne wa艂ki to kupa nie trwa艂o艣膰 tylko straszna szmira zrobiona 偶eby wytrzyma艂y jak najkr贸cej tymbardziej 偶e silnik seryjne 90hp. To ciekawe co b臋dzie po czipsie z 偶ywotno艣ci膮. Za艂o偶enie mam proste jak wa艂ek b臋dzie zn贸w si臋 ko艅czy艂 przy przebiegu kt贸ry podajesz 偶egnam si臋 z dieslem raz na zawsze bo w dupie mam tak膮 oszcz臋dno艣膰 na ropie jak cz臋艣ci 3x dro偶sze jak do benzyny a w dodatku niema wcale dobrych zamiennik贸w dost臋pnych na rynku. Co ciekawe problem w PD o wycieraj膮cych si臋 wa艂kach jest dosy膰 bardzo powszechny wi臋c albo to przypadek 偶e mnie spotka艂o albo poprostu b臋dzie to niebawem wychodzi膰 w innych autach po licznym przebiegu. Czyta艂em na forach to spotyka艂o to wielu u偶ytkownik贸w Pd w skodzie, vw, seatach.

No widzisz, tylko ori wa艂ek wytrzymuje 200k a zamienniki 10-20k. Dlatego ja nie chcia艂em ryzykowa膰, bo za kolejne 200k to to auto b臋dzie ju偶 na z艂omie, albo w czyich艣 innych r臋kach, wi臋c nowy ori wa艂ek za艂atwia spraw臋 raz o dobrze :pepsi:
To nie ori wa艂ek jest z艂y, to konstrukcja g艂owicy jest do dupy - musieli gdzie艣 upchn膮膰 pompowtryski i szerokie krzywki je nap臋dzaj膮ce, wi臋c pozw臋偶ali do maksimum krzywki zawor贸w kt贸re si臋 poddaj膮...

Wydaje mi si臋 tak偶e, 偶e problem ten jest znacznie powszechniejszy w USA - te ich odmiany silnik贸w chyba by艂y sk艂adane w Meksyku i mo偶liwe 偶e dostawca wa艂k贸w by艂 zupe艂nie inny ni偶 naszych.
przez Jolanda - 呕贸艂todzi贸b  -  
 opolskie
Witam
I m贸j trafi艂 do warsztatu ma 206000 przejechane i do wymiany wa艂ek i wszystkie te inne rzeczy o kt贸rych piszecie (szklanki itp). Mechanik zam贸wi艂 te cz臋sci ale jako艣 cena mnie zastanawia , 2500 zeta (nikt z was takiej nie podaje) twierdzi ze to dobra cena i cz臋艣ci orygina艂y :( .No i najgorsze, pompowtryski dwa mam do wymiany jeden pono膰 kosztuje 3000 (trzy tysi膮ce), 偶ona ju偶 na mnie krzywo patrzy i.... :ireful:. Mam w domu jeszcze golfa 3, syn z c贸ra zaje偶d偶a i nie do zajechania(350000km) a ten 2008 rok i :sly: , to jaka艣 masakra. Co my艣licie o tych cenach? Mechanik ma upust w sklepie (pono膰).