Volkswagen Golf MK5

Usterki, awarie i problemy związane z elektroniką i elektryką (oświetlenie, żarówki, liczniki, alarmy, sterowniki itp...)
Awatar użytkownika
By wojtas4589 -  21 maja 2020, 18:53
 warmińsko-mazurskie
#281679
talesbite pisze:
21 maja 2020, 18:03
Będzie OK. Akurat to chińszczyzna. Jest to typ, na wzór Siemensa.
Dzięki, zamówiłem. Mam nadzieję, że po wymianie ruszy, bo nie chciało mi się rozkręcać żeby sprawdzić go na krótko.
Awatar użytkownika
By wojtas4589 -  26 maja 2020, 10:16
 warmińsko-mazurskie
#281737
Wymieniłem mały wentylator i kręcą się oba, czyli mały był zepsuty.

Udało się też ożywić stary...
powodem nie załączania się były zawieszone szczotki, wystarczyło wyczyścić i teraz po podaniu 12v śmiga aż miło
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
By Mettenoos -  23 paź 2020, 22:15
 pomorskie
#283868
Ostatnio ze dwa razy skanując VCDS-em miałem błąd Wentylatora chłodnicy zwarcie z masą sporadyczny, skojarzyłem że raz włączył mi się wentylator na zupełnie zimnym silniku i dość długo chodził. Czy to będzie wina sterownika tego na wentylatorze? Jakieś pomysły?

Obrazek
1k0959455FR
Awatar użytkownika
By Dexter23pl -  18 maja 2021, 22:15
 śląskie
#286176
Nr sa takie same dla różnych wersji dla wentylatorów. Różnią sie oznaczeniem lierowym. Ale z doświadczenia wiem ze pasują p&p zamiennie.
Nr w etka online mozesz podejrzeć
By Xabi131 -  26 wrz 2021, 18:35
 śląskie
#287280
Witam, jestem posiadaczem Golf 5 1k1 04r. 1.6 fsi i mam także problem z wentylatorem chłodnicy :(. Problem polega na tym że odpalam auto i duży wiatrak od razu na max obroty jeżeli na dworze jest + 20 stopni to rzadko ( raz na tydzień ) a kiedy jest poniżej 10 stopni to cały czas się odpala ( problem ciągnie mi się już ponad osiem miesięcy ) i już nie wiem co zrobić byłem u trzech różnych mechaników lecz na próżno wydałem pieniądze...
-wymieniłem czujnik płynu chłodzącego
-czyszczone były całe wężyki z chłodnicy i wymiana płynu
-wentylatory wraz z sterownikiem
-bezpieczniki
i problem dalej występuje nie wiem już jak się za to zabrać komputer pokazuje mi 0 błędów ( przed wymiana wiatraków pokazywał błąd sterownika wiatraków ale mechanik powiedział że nie da się samego sterownika wymienić i trzeba cały wentylator, błąd znikł ale problem nie... )
ktoś ma jakieś pomysły?
Awatar użytkownika
By bejot2021 -  28 cze 2022, 14:23
 wielkopolskie
#289087
Witam :)

Podłączam się do tematu :)

Mam Golfika od prawie trzech lat i najprawdopodobniej okazuje się, że wentylatory nie chodzą od początku, ponieważ nigdy ich nie słyszałem. Nie wiedziałbym o tym, ale gdy w piątek byłem uzupełnić klimę (lub bardzie sprawdzić, bo napełniałem w zeszłym roku i prawie nie używałem) i Pan Majster po podpięciu komputera (jakich bezprzewodowy BOSCH) stwierdził, że nie kręcą się wiatraki i są uszkodzone. Potwierdziłem, że nigdy nie byłem świadkiem, aby widzieć, jak się kręcą. Powiedział, że dopiero po wymianie weźmiemy się za klimatyzację.
A więc zdradzając niskim kosztem wymiany, że nie jest to nic trudnego wziąłem się za sprawdzenie tematu.
Podjechałem na kanał, odpiąłem kostkę i odkręciłem 4 śruby - wentylator zszedł. Podłączając "na krótko" do akumulatora zaczęły się kręcić, ale w przeciwnych kierunkach niż pokazują strzałki - stwierdziłem więc, że to komputer tym steruje i podłączyłem je z powrotem, poskręcałem i odpalam. Włączam klimę i moim oczętom ukazują się kręcące wiatraki - i tak. Nawet przez cały okres ich nie słyszałem - to był pierwszy raz. Klima zaczęła chłodzić... Cały happy zamykam temat.

Niestety.. po krótkiej przejażdżce otwieram maskę i nic... Nic się nie kręci i klima znowu słabo chłodzi :(
Odkręcam znowu.... sprawdzam kostki, kabelki, bezpieczniki - wszystko całe (według mnie) - podłaczam wszystko i co?
Znowu wszystko się załącza... Przejażdżka i nic....

Dzisiaj byłem u Elektryka - żadnych błędów w programie nie znalazł na ten temat, ale też ich nie uruchomił w ramach testu. Bezpieczniki sprawdził - ok. Pytałem o czujniki - stwierdził, że nie mają związku.

A moje pytanko jeszcze - czy jeśli któryś z czujników temp. wody byłby odłączony to byłby jakiś komunikat?

Przez cały okres odkąd go mam nie miałem innych wskazań niż 90 stopni - przepraszam... Raz w zeszłym roku, latem, w czerwcu - jedna kreska nad 90 stopni, ale dosłownie na chwilę i przeszło.

W tym roku - maj - 1500 km. w 6 dni i wskazówka na 90 stopni. Płyn nie zmienia stanu....


Czy coś pomiędzy bezpiecznikami, a wtyczką do wentylatorów może nie grać?

Z góry dziękuję i przepraszam za rozpraweczkę :)
Golf 5 Variant 1,9 TDI 105km BLS
Awatar użytkownika
By Dexter23pl -  28 cze 2022, 18:26
 śląskie
#289090
wentylator chłodnic jest sterowany bezpośrednio z ecu silnika.
jest podłączony pod stałe 12V bezpośrednio poprzez bezpiecznik przykręcony na nakrętki w skrzynce pod maską chyba bezp nr2
odłączenie czujnika temp z wyjścia chłodnicy aktywuje wentylator/y jak jest zapłon załączony.
niestety niewiem gdzie w 1.9 się on znajduje.
Awatar użytkownika
By bejot2021 -  29 cze 2022, 11:08
 wielkopolskie
#289094
Sprawdzałem sobie jeszcze wczoraj bezpieczniki - w komorze silnika - i te zaznaczone się nie święcą, a wyglądają na całe.
Czy może być tak, że muszę coś przełączyć w aucie, aby się zapaliły?
Panowie elektrycy sprawdzali bezpieczniki, ale te małe omijali - tylko duże i przewody idące na dół - nie wiem, nie znam się tylko dopytuje ;)

Ciekawostka - dzisiaj rano, jak dojechałem do pracy z włączoną klimą to wentylatory się kręciły :eek:
Wczoraj, jak z niej wracałem to również - i teraz spostrzeżenie - w obydwu przypadkach miałem przełączony nawiew na nogi. A po południu, jak rozbierałem wszystko - wyczyściłem wszystkie złącza masy do karoserii po stronie tych bezpieczników - na górę i nawet nie ruszyły po przejażdżce 6km :wall:


Z opisu wynika, że bezpiecznik F24 odpowiada za wentylatory - ale żaróweczka się na nim nie zapala. Chyba, że muszę przekręcić kluczyk i coś włączyć?
Obrazek
Awatar użytkownika
By bejot2021 -  17 lip 2023, 23:30
 wielkopolskie
#290499
Działa, uruchomił się :yes: :yahoo: :clap:
Zatem czujnik temperatury do wymiany i będzie dobrze?
Szok, pierwszy raz widziałem, aby tak się kręciły :yes:
Ile paprochów wyleciało :sleepy:
Awatar użytkownika
By Dexter23pl -  18 lip 2023, 14:59
 śląskie
#290502
Trudno powiedzieć czy winny jest czujnik. wymień na początek.
Jeśli wentylatory nie działają jak jest AC załączone to sprężarka nie nabija ciśnienia a to jest spowodowane często uszkodzonym zaworem w sprężarce.
Awatar użytkownika
By bejot2021 -  19 lip 2023, 12:35
 wielkopolskie
#290508
A gdyby nie zależało mi tak na klimie, tylko na tym, aby silnik był prawidłowo chłodzony?

Niestety mam obawy, że przez długi czas mógł być z tym problem... Tak, jak pisałem nie zdażyło mi się doświadczyć ich chodzenia nawet latem przy upałach i dlugiej trasie :(

Dodano po 10 godzinach 43 minutach 27 sekundach:
Są dwa czujniki :wall: :eek:
Wymieniłem ten od strony akumulatora.
Teraz patrzę, że jest również z przodu - koło cyngla od sprawdzania poziomu oleju :wall:
Według googla ma ten sam symbol - 06A919501A. To możliwe?
Tak wygląda staruszek - bardzo źle?

Obrazek

Dodano po 10 godzinach 11 minutach 12 sekundach:
Zamówiłem taki:
Będzie coś wartny?
https://allegro.pl/oferta/06a919501a-cz ... 0236897073