Volkswagen Golf MK5

Usterki, awarie i problemy związane z elektroniką i elektryką (oświetlenie, żarówki, liczniki, alarmy, sterowniki itp...)
Awatar użytkownika
By oEdGein -  15 sie 2018, 16:13
 małopolskie
#267423
Witam
Przeszukałem tematy z podobnymi problemami , lecz żaden nie dał mi jednoznacznej odpowiedzi .
Myślę że nic nie pominąłem/nie doczytałem .

Wracając do tematu ,
Kupiłem golfa 5 , myślałem że będzie wszystko fajnie , niemiecka precyzja itd a tu nie mogę tego ogarnąć .
Mianowicie nie rozumiem dlaczego światła świecą się gdy nie powinny .
Gdy tylko wkładam kluczyk do stacyjki (światła są ustawione na poziom 0) to automatycznie świecą się światła mijania co jest dla mnie trochę dziwne . Reszta działa bez zarzutu (jesli chodzi o światła) .
Dlatego moje pytanie brzmi czy to normalne , które najprawdopodobniej przemieni się w " jak to poprawić "
Może ktoś miał podobną sytuacje bo nie sądze aby to było normalne .

z góry dziękuje
Mariusz
Awatar użytkownika
By Mettenoos -  15 sie 2018, 16:21
 pomorskie
#267424
oEdGein pisze:
15 sie 2018, 16:13

Gdy tylko wkładam kluczyk do stacyjki (światła są ustawione na poziom 0) to automatycznie świecą się światła mijania co jest dla mnie trochę dziwne . Reszta działa bez zarzutu (jesli chodzi o światła) .
Masz problem bo to nie problem ....no i nie awaria :P po prostu masz ustawione /zakodowane/ światła do jazdy dziennej tzw. światła skandynawskie, jak to ci nie odpowiada to trzeba podłączyć komputer VCDS i inaczej zakodować sterownik ale po co, przecież i tak jest obowiązek jazdy na światłach


poczytaj sobie ten temat i zobacz jakie są opcje kodowań sterowników w Mk5 https://www.vwgolfv.pl/viewtopic.php?f=52&t=2989#p34787

Dodano po 9 minutach 58 sekundach:
Re: Aktywacja funkcji świateł do jazdy dziennej
@oEdGein przeniosłem w odpowiednie miejsce
Awatar użytkownika
By Michał_1977 -  13 gru 2018, 19:24
 podkarpackie
#270269
Witajcie ludziki.
Mam nadzieję, że wybaczycie, ale nie chce mi się wertować 38 stron. Chciałbym tylko poprosić o link do jakiegoś manuala, jak przekodować światła (jeśli to w ogóle jest do zrobienia) by w pozycji 1 (auto) świeciły światła dzienne, nawet w dzień, a nie tylko po zmroku gdy czujnik je uruchomi.
Ewentualnie, czy jest możliwość, bo w pozycji 3 światła gasły po wyłączeniu zapłonu. W tej chwili gasną tylko po wyjęciu kluczyka i to dopiero po upływie kilkunastu sekund.
Dziękuję :)
Awatar użytkownika
By Mettenoos -  13 gru 2018, 20:47
 pomorskie
#270274
Michał_1977 pisze:
13 gru 2018, 19:24
Chciałbym tylko poprosić o link do jakiegoś manuala, jak przekodować światła (jeśli to w ogóle jest do zrobienia) by w pozycji 1 (auto) świeciły światła dzienne, nawet w dzień, a nie tylko po zmroku gdy czujnik je uruchomi.
https://www.vwgolfv.pl/viewtopic.php?f=52&t=2989#p34787
Michał_1977 pisze:
13 gru 2018, 19:24
W tej chwili gasną tylko po wyjęciu kluczyka i to dopiero po upływie kilkunastu sekund.
Dziękuję :)
możesz to wyłączyć, masz włączone LH/CH

Dodano po 2 minutach 16 sekundach:
Michał_1977 pisze:
13 gru 2018, 19:24
by w pozycji 1 (auto) świeciły światła dzienne, nawet w dzień,
skoro masz czujnik zmierzchu to dzienne powinny świecić w dzień a po zmroku czujnik powinien załączyć mijania. Pisząc dzienne mam na myśli albo mijania w trybie skandynawskim, albo w trybie ameryka płn, albo halogeny przeciwbmgłowe jeśli takowe posiadasz
Michał_1977 pisze:
13 gru 2018, 19:24
Ewentualnie, czy jest możliwość, bo w pozycji 3 światła gasły po wyłączeniu zapłonu.
nie ma takiej opcji, to działa na auto jeśli się ma czujnik lub na zero jeśli się nie ma czujnika
Awatar użytkownika
By Michał_1977 -  13 gru 2018, 22:06
 podkarpackie
#270288
Ślicznie dziękuję :super:
Mettenoos pisze:możesz to wyłączyć, masz włączone LH/CH
Tak, jest LH/CH. Nie przeszkadza mi, więc zostawię.
Mettenoos pisze:skoro masz czujnik zmierzchu to dzienne powinny świecić w dzień a po zmroku czujnik powinien załączyć mijania. Pisząc dzienne mam na myśli albo mijania w trybie skandynawskim, albo w trybie ameryka płn, albo halogeny przeciwbmgłowe jeśli takowe posiadasz
Halogenów nie posiadam (jeszcze nie ;-) ). W dzień, nawet w tak pochmurny jak był dzisiaj w trybie AUTO nie świeciły chyba żadne, ale mogę się mylić, bo nie wysiadałem, tylko spoglądałem na ścianę oddaloną o jakieś 15m. Mijania na ścianie dostrzegłem. Jutro wezmę się za to.
Mettenoos pisze:nie ma takiej opcji, to działa na auto jeśli się ma czujnik lub na zero jeśli się nie ma czujnika
O to git!

Generalnie, autko mam od września. Na razie solidnie zakonserwowałem, dołożyłem grzane doopy i listwy progowe GTI.
Cały czas kręci mnie, żeby coś udoskonalać. Myślałem, że jak kupię kolejne auto, to choroba modyfikowania zostanie przy mk2. Niestety (lub stety)są przerzuty :laugh:

Jeszcze raz, bardzo dziękuję. Jak coś mi nie pójdzie, będę podpytywał :)

Dodano po 19 godzinach 21 minutach 46 sekundach:
Mettenoos pisze: Michał_1977 pisze: ↑
wczoraj, 19:24
Ewentualnie, czy jest możliwość, bo w pozycji 3 światła gasły po wyłączeniu zapłonu.

nie ma takiej opcji, to działa na auto jeśli się ma czujnik lub na zero jeśli się nie ma czujnika
Witam.
Melduję co uczyniłem:
-włączyłem dzienne dla Skandynawii, żeby tył też świecił;
-ściemniłem przód o 50%;

Teraz pytanie - dlaczego dzienne (ściemnione) działają tylko w pozycji 0?
W pozycji AUTO światła świecą 100% i nie gasną po przekręceniu kluczyka (zapłon wyłączony).
Gasną po wyłączeniu zapłonu tylko wtedy, gdy włącznik świateł jest na 0, czyli tam gdzie świecą dzienne (50%).
Czy może jest tak, że w pozycji 0 włącznika świateł w dzień świecą dzienne, a po zmroku zaświecą się mijania? Tylko że licznik nie jest podświetlony :blush:
Aktualnie auto stoi w garażu i świecą się lampy. Może muszę wyjechać, by czujnik wyczuł zmrok?
Spróbuję za chwilę.
Awatar użytkownika
By Michał_1977 -  14 gru 2018, 19:59
 podkarpackie
#270312
Mettenoos pisze:Masz w ogóle czujnik czy tylko włącznik z funkcją auto?
Raczej tak, bo do tej pory w pozycji 1 włącznika, światła zaświecały się tylko gdy zmrok zapadał.
Takie coś mam na wydruku z wyposażeniem:
Włączanie pracy okresowej wycieraczek/ czujnik deszczu i światła
8N3 regulacja czestotl.ruchu wycieraczek z czujn.deszczu
Bezpieczne lusterko wewnętrzne 4L6 lusterko wewnętrzne automatycznie ściemniane

Taki mam włącznik https://allegro.pl/nowy-przelacznik-swi ... 8b542f9431
Mettenoos pisze:zgodnie z przepisami dzienne muszą świecić zaraz po zapłonie nawet gdy włącznik jest na 0
Niby logiczne, ale całkiem inaczej to wszystko sobie wyobrażałem.
Myślałem, że na 0 nic nie będzie świecić, a w pozycji 1 będzie w dzień świecić "dzienne" a po zmroku przełączy się automatycznie w mijania. Dodatkowo myślałem, że po wyłączeniu zapłonu światła zgasną. Tymczasem nie gasną, nawet po minucie i dłużej. Dopiero jak wyjmę kluczyk, to po ok. 40sek. gasną.
Jak wyjechałem z garażu w zmrok, światła dzienne w pozycji 0 niestety nie przełączyły się w mijania. W tej chwili chyba nie ma żadnej różnicy między pozycją 1 (AUTO) a pozycją 3 :sad:

Wiem, że trochę dużo piszę, ale staram się wytłumaczyć najlepiej jak mogę.

EDIT!
Czy jest jakaś różnica pomiędzy przełącznikiem, który ja mam (podlinkowałem wyżej) od tego z napisem AUTO?
https://allegro.pl/oferta/wlacznik-swia ... 5039992619
Awatar użytkownika
By yox2014 -  14 gru 2018, 20:46
 spoza Polski
#270313
... ale mieszasz :tooth: więc jeśli masz RLS (czujnik zmierzchu/deszczu) to:
- włącznik w poz. "0": zapalą się dzienne i nie przełączą się na mijania, obojętnie czy dzien czy noc ;)
- włacznik w poz. "Auto": zapalą się dzienne (jesli jest dzien/widno) i przełączą się na mijania w nocy/ciemno
- włacznik w poz. "Auto": zapalą się mijania (jeśli jest noc/ciemno) i przełączą się na dzienne w dzien/widno ;)
... jesli chodzi o wyłączenie świateł po wyjęciu kluczyka to możesz przekodować C/H aby załączał się po "mrugnięciu" manetką od długich czyli: jesli nie mrugniesz długimi swiatła wylącza sie po wyjeciu kluczyka, jesli mrugniesz, po 40 sek. czy jak tam masz ustawione.
... natomiast jeżeli chciałbyś kiedyś zaparkować "w ciemności" i nie wyłaczac silnika, wtedy kodujesz światła dzienne na Amerykę Północną, włącznik na poz. "0", zaciągasz ręczny hamulec i światła gasną :yes2:
Awatar użytkownika
By Michał_1977 -  14 gru 2018, 21:28
 podkarpackie
#270314
Wiem, że trochę namotałem, ale w elektryce/elektronice jestem cienki jak doopa węża. Stąd takie elaboraty, bo chciałem wytłumaczyć te moje spostrzeżenia tak po chłopsku,zrozumiale. Przepraszam... :(
Mechanikę, blachę i lakier ogarniam,ale kabelki to niestety kosmos dla mnie.

Dziękuję za pomoc :ok:

Dodano po 20 godzinach 37 sekundach:
Jestem zmuszony jeszcze trochę pomarudzić. W przypadku gdy nie otrzymam pomocy, wrócę do starych ustawień w kodowaniu, bo to co mam teraz, niczego nie zmieniło
yox2014 pisze:- włącznik w poz. "0": zapalą się dzienne i nie przełączą się na mijania, obojętnie czy dzien czy noc ;)
Tak jest :ok:
yox2014 pisze:- włacznik w poz. "Auto": zapalą się dzienne (jesli jest dzien/widno) i przełączą się na mijania w nocy/ciemno
- włacznik w poz. "Auto": zapalą się mijania (jeśli jest noc/ciemno) i przełączą się na dzienne w dzien/widno ;)
A tutaj niestety tak się nie dzieje jak piszesz. W tej chwili w AUTO mam to samo co w pozycji 3. Cały czas mijania bez względu czy dzień, czy noc :(

Dzienne mam ustawione na 50% i w pozycji 0 świecą blado, widać znaczną różnicę. Dziś w dzień przełączałem z pozycji 0 na AUTO i światło wyraźnie rozjaśniało się w AUTO, czyli przełączało się na mijania.
Co jest skopane i jak to poprawić?
yox2014 pisze:jesli chodzi o wyłączenie świateł po wyjęciu kluczyka
Tutaj bardziej mi chodzi o samo wyłączenie zapłonu, bo na podwórku lub w garażu auto zostawiam z kluczykiem w stacyjce, a nie chcę, żeby światła się świeciły non stop.
Awatar użytkownika
By Michał_1977 -  16 gru 2018, 12:48
 podkarpackie
#270355
yox2014 pisze:... tak jak napisał kolga wyżej, wklej cały fragment z autoscanu : 09.Central Elect. (J512) zobaczymy czy wogóle posiadasz RLS ;)
Wiecie co chłopaki, ja już zgłupiałem...
Miałem zamiar wziąć VCDS i podać to o co prosiliście, ale najpierw na prośbę żony chciałem skoczyć do Majstra. Podjeżdżam pod market przodem do ściany i widzę, że światła jakieś takie blade (oczywiście w trybie AUTO). Przełączam na mijania i świecą mocniej. Nie wiem o co chodzi temu samochodowi. Dzisiaj tak samo pochmurno, a w dodatku pada ścieg. Wszystko działa jak należy :yes:

Wrzucam krótki film:
https://www.youtube.com/watch?v=4ZYCmEXqgMk
Awatar użytkownika
By yox2014 -  16 gru 2018, 13:26
 spoza Polski
#270356
... co bys nie pisal następnych postów ;) to pamietaj, że w zimie czujnik RLS działa troszkę inaczej niż w lecie (inny kąt padania promieni słonecznych) i czasami może sie zdarzyć, że mimo iż wg. Ciebie jest jeszcze widno, swiatła moga przełaczyc sie na mijania ;)
  • 1
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 45