Volkswagen Golf MK5

Usterki, awarie i problemy związane z elektroniką i elektryką (oświetlenie, żarówki, liczniki, alarmy, sterowniki itp...)
By seebst -  16 mar 2022, 20:09
 lubuskie
#288546
W jaki sposób podawany jest prąd do zapalniczki - w sensie sterowanie jest plusem czy masą po włączeniu zapłonu? Chcę sobie przerobić gniazdo na przekaźniku czasowym, aby po wyłączeniu zapłonu jeszcze przez jakiś czas był na nim prąd. Tylko nie wiem na którym przewodzie zanika napięcie. Bo żeby nie ciągnąć kupy kabli, to bym podał napięcie bezpośrednio na kostkę przy zapalniczce, tylko żeby działało to na tym samym bezpieczniku, przy zachowaniu oryginalnej instalacji. Po prostu podłączone równolegle.
By seebst -  20 mar 2022, 19:44
 lubuskie
#288584
A czy dołożenie dodatkowego przewodu połączonego równolegle przy wtyczce zapalniczki i doprowadzenie nim osobnego stałego zasilania nie uszkodzi nic, jeśli po wyłączeniu zapłonu na tym bezpieczniku nie powinno być napięcia, a będzie ono z innego źródła? Nie chcę całkowicie modyfikować instalacji - chcę zostawić tak jak jest w oryginale, a jedynie osobnym przyciskiem i z zastosowaniem przekaźnika czasowego podać napięcie na gniazdo tylko wtedy, gdy będę tego potrzebować. Chodzi o to, jeśli na wyłączonym zapłonie podam napięcie na przewodzie, który idzie do bezpiecznika (mam na myśli napięcie wsteczne). Oczywiście, można by wstawić diodę, ale chcę uniknąć cięcia oryginalnego kabla.
Awatar użytkownika
By wojtas4589 -  20 mar 2022, 20:13
 warmińsko-mazurskie
#288585
Możesz tak zrobić, ale musisz wyjąć bezpiecznik, bo inaczej napięcie pójdzie na całą listwę w skrzynce bezpieczników i będzie zasilać inne bezpieczniki na tej listwie, czyli zasilisz coś, co ma nie mieć zasilania po wyjęciu kluczyka, trochę to dziwne rozwiązanie.
Chcesz mieć stałe zasilanie to poprostu wyjmij kabel ze skrzynki bezpieczników i włóż w miejsce gdzie jest stałe zasilanie, też w skrzynce bezpieczników, wtedy nie ma żadnej rzeźby, wszystko jest jak oryginał, starsze roczniki tak właśnie miały z fabryki.
By seebst -  20 mar 2022, 21:01
 lubuskie
#288589
A gdybym wstawił diodę na przewodzie między bezpiecznikiem a gniazdem (na ori instalacji) to wówczas byłoby OK? Zależy mi właśnie na tym, żeby prąd zanikał po wyłączeniu zapłonu, tak jak jest obecnie, a to stałe zasilanie chciałbym używać tylko od czasu do czasu, w wyjątkowych okolicznościach.

Dodano po 1 dniu 22 godzinach 12 minutach 8 sekundach:
Jak pisałem, tak zrobiłem i wszystko jest OK. Na całe szczęście tylko jeden bezpiecznik zasila gniazdo zapalniczki, więc nic więcej nie będzie zasilane po wyłączeniu zapłonu jak i nic więcej ten bezpiecznik nie zasila. Sprawdziłem pobór prądu na wyłączonym zapłonie z podanym napięciem na zapalniczkę i nic złego się nie dzieje.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8