Volkswagen Golf MK5

Garaż - bolączki mechaniczne, które czasem spotykają nasze Golfy, pytania o płyny eksloatacyjne
#254596
Tak to właśnie wygląda w telewizji i nie tylko. W wielu przypadkach śmiało można zastąpić 10w40 lepkością 5w40. Max Life jest oferowany także jako 5w40 - dało się niekiedy pożenić marketing z rozsądniejszą lepkością. Ten przykład dobrze obrazuje jak istotny jest sam dobór oleju.
#254623
CzarnePaliwo pisze:
rj193tsn pisze:Czy do mojego 1.9 TDI BLS z DPF moze byc wlany Motul 5W30 X-clean, 502 00/505 01? Z góry dziekuje za pomoc.
Motul X-Clean 5w30 to kiepski produkt. Zerknij w jego kartę danych technicznych: https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/motu ... 1492016013

Przy lepkości 5w30 ma punkt płynięcia tylko -36'C. Nie świadczy to dobrze o ilości zastosowanych dodatków poprawiających płynność oleju i/lub zastosowanej bazie olejowej.

Jeśli szukasz dobrego oleju do tej aplikacji w lepkości 5w30 to zwróć uwagę np. na Penrite Enviro+ EU 5w30. Linkowałem powyżej raport z jego badania. Są oznaczone wszystkie parametry, widać jak na dłoni co to za produkt. Bez marketingu i ukrytych danych. W składzie jest 15 do 20% bazy PAO.

https://czarnepaliwo.pl/sklep/5w30/30-p ... -5w30.html

Forumowicze mogą liczyć u mnie na darmową wysyłkę 5L i większych opakowań Penrite ;)
Mettenoos pisze:@CzarnePaliwo chciałbym nawiązać do programu "kup i zrób samochód marzeń" na TVN Turbo. Adam Klimek do wszystkiego co się rusza leje olej Valvoline Maxlife 10W40, ja rozumiem że to w wiekszości wiekowe auta, ale czy wg ciebie słusznie leje ten olej?
Nie śledzę wszystkich programów a tym bardziej odcinków emitowanych przez TVN Turbo, bo niektóre z nich są moim zdaniem sztucznie reżyserowanie. Faktycznie, zauważyłem pewnego czasu, że w kup i zrób pojawiają się produkty Valvoline. 2 czy 3 razy byłem zdziwiony doborem lepkości, ale szczerze mówiąc, nie potrafię z pamięci przytoczyć odcinków czy też modeli tamtych samochodów jako bohaterów.

Sam w sobie Max Life 10w40 to przeciętny olej. Ma wysoki TBN co się chwali, ale pozostałe parametry nie wybijają się, co więcej, niektóre nie są podawane. Mam na myśli Noack i pompowalność. Każdy może to zweryfikować: http://www.valvolineeurope.com/uploadedFiles/7802.pdf Pompowalność podają jako mniejszą niż 7000 cP, bo tyle wynosi górna granica ustalona przez SAE dla tej lepkości w -25'C.

W sytuacji, kiedy potrzebuję bardzo dobrego 10w40 to zawsze polecam Amoil Premium Protection 10w40: http://www.amsoil.com/lit/databulletins/g2212.pdf
Sporo kosztuje ten olej, tym bardziej że jest bardzo mało znany. I trzeba jeszcze mieć 1 litrowe opakowanie na ewentualne dolewki. A tak ogólnie dobrze by było na forum przeprowadzić ankietę jaki olej najczęściej stosują do swoich silników. Jest sporo zarejestrowanych użytkowników to były by ciekawe wyniki.
#254630
bit2017 pisze:Sporo kosztuje ten olej, tym bardziej że jest bardzo mało znany.
Niższa popularność jakiegokolwiek produktu, nie tylko w branży olejowej, nie jest w żadnym stopniu pobudką, która miałaby pozycjonować jego cenę na niskim pułapie. Zazwyczaj cena idzie w parze z jakością. Przynajmniej tak jest w tym przypadku.
bit2017 pisze: A tak ogólnie dobrze by było na forum przeprowadzić ankietę jaki olej najczęściej stosują do swoich silników. Jest sporo zarejestrowanych użytkowników to były by ciekawe wyniki.
Tak tylko, że poza statystyką odnośnie stosowanych olejów nie byłoby z takiej ankiety żadnego pożytku. Jest całe mnóstwo determinant, które decydują o takim a nie innym wyborze. Można je podzielić na:
- stopień doinformowania użytkownika - 123 strony tego tematu pokazały, że jest bardzo różny - od braku jakiegokolwiek pojęcia po świetne zorientowanie w temacie,
- aspekt finansowy,
- skłonność do przyzwyczajeń - niestety producenci olejów czasem zmieniają parametry / skład produktu i klient, który nie zerknie do karty danych technicznych nie wie o pogorszeniu się jakości oleju a nadal go kupuje,
- sposób eksploatowania samochodu - innymi warunkami są jazdy miejski a innymi trasy,
etc.
#254653
Mettenoos pisze:@CzarnePaliwo dokładnie, taka ankieta niczemu nie posłuży
Ale też nikomu nie zaszkodzi. Można zrobić jako ciekawostkę, ale nie jako wyznacznik czewgokolwiek. :)
#254656
Tak tylko, że kto nie przeczyta np. Twojego postu, że to ankieta w ramach ciekawostki to weźmie ją za wyznacznik. Nie raz było już tak, że ktoś miał odpowiedź na swoje pytanie kilka postów wcześniej a powielał je z lenistwa czy roztargnienia. Tak byłoby i z tą ankietą. To jest oczywiście moje zdanie :oczko:
#254666
CzarnePaliwo pisze:Tak tylko, że kto nie przeczyta np. Twojego postu, że to ankieta w ramach ciekawostki to weźmie ją za wyznacznik. Nie raz było już tak, że ktoś miał odpowiedź na swoje pytanie kilka postów wcześniej a powielał je z lenistwa czy roztargnienia. Tak byłoby i z tą ankietą. To jest oczywiście moje zdanie :oczko:
No tak może być konflikt interesów. Wyjdzie na to że użytkownicy, pewnie większa połowa nie kupuje "kosmicznych" olejów w "kosmicznych" cenach.
#254672
Każdy ma swój rozum i chyba umie czytać ... troche wysiłku :box:
Przewertowałem ten temat od dechy do dechy, przewertowałem temat na kosmetykaaut.pl i mnie wystarczy, wiem co od czego zależy, jak czytać karty techniczne od producentów olejów, jak interpretować brak podawania niektórych parametrów oleju przez producenta itp..

Czytanie nie boli. Ankieta pokaże tylko jedno że marketing to jest siła, np. każdy wie że Coca cola to syf ale i tak miliardy ludzi na świecie pije to gówno .. każdy sobie rzepkę skrobie :cool:
#254684
bit2017 pisze:
CzarnePaliwo pisze:Tak tylko, że kto nie przeczyta np. Twojego postu, że to ankieta w ramach ciekawostki to weźmie ją za wyznacznik. Nie raz było już tak, że ktoś miał odpowiedź na swoje pytanie kilka postów wcześniej a powielał je z lenistwa czy roztargnienia. Tak byłoby i z tą ankietą. To jest oczywiście moje zdanie :oczko:
No tak może być konflikt interesów. Wyjdzie na to że użytkownicy, pewnie większa połowa nie kupuje "kosmicznych" olejów w "kosmicznych" cenach.
Nie musisz czynić złośliwości i bronić w ten sposób pomysłu ankiety. Moja działalność pozostaje niewzruszona w tym kontekście. Gdybyś prześledził ten temat to zobaczyłbyś, że moje wypowiedzi mają przede wszystkim podłoże merytoryczne i poświęciłem temu wątkowi sporo czasu pisząc m.in. poradnik olejowy dla użytkowników VW. Niejednokrotnie użytkownicy gubili się pośród specyfikacji VW i lepkości. Podstawowym problemem jest brak elementarnego pojęcia o doborze odpowiedniego oleju. "Kosmiczne" oleje są dopiero potem :oczko: Wtedy, kiedy świadomy użytkownik zaczyna porównywać parametry olejów i szuka czegoś lepszego w zakresie danych norm i lepkości. Wyjaśniłem Ci, dlaczego taka ankieta nie miałaby sensu:
Tak tylko, że poza statystyką odnośnie stosowanych olejów nie byłoby z takiej ankiety żadnego pożytku. Jest całe mnóstwo determinant, które decydują o takim a nie innym wyborze. Można je podzielić na:
- stopień doinformowania użytkownika - 123 strony tego tematu pokazały, że jest bardzo różny - od braku jakiegokolwiek pojęcia po świetne zorientowanie w temacie,
- aspekt finansowy,
- skłonność do przyzwyczajeń - niestety producenci olejów czasem zmieniają parametry / skład produktu i klient, który nie zerknie do karty danych technicznych nie wie o pogorszeniu się jakości oleju a nadal go kupuje,
- sposób eksploatowania samochodu - innymi warunkami są jazdy miejski a innymi trasy,
etc.
Nie wiem, dlaczego tego nie rozumiesz. Moderacja to zdanie podziela:
Mettenoos pisze:@CzarnePaliwo dokładnie, taka ankieta niczemu nie posłuży
  • 1
  • 121
  • 122
  • 123
  • 124
  • 125
  • 152