Volkswagen Golf MK5

Garaż - bolączki mechaniczne, które czasem spotykają nasze Golfy, pytania o płyny eksloatacyjne
Awatar użytkownika
By BRUNO55 -  20 lut 2007, 16:11
 kujawsko-pomorskie
#2219
Czy kto¶ z Was demontowa³ ju¿ d¿wigniê zmiany biegów ?. Stojê przed tak± konieczno¶ci± bo od pewnego czasy zacze³a mi pracowaæ z oporami i s³ychaæ trzeszczenie jak w starych zawiasach. Podej¿ewam ¿e trzeba przeprowadziæ jakie¶ smarowanie, ale obawiam siê ¿eby mi siê wszystko nie rozsypa³o. Je¿eli nie to podejmê tak± próbê i zrobiê dokumentacjê fotograficzn±.
Awatar użytkownika
By maluszek -  20 lut 2007, 17:42
 mazowieckie
#2220
polecam najpierw spróbowaæ wyregulowaæ wybieranie biegów. i sprawdziæ czy jaka¶ ¶ruba przy lewarku siê nie poluzowa³a.

skóropodobny mieszek wystarczy podwa¿yæ z boku. w moim opisie instalacji zasuwanego schowka ko³o hamulca rêcznego powinno byæ jakie¶ zdjêcie.
Awatar użytkownika
By BRUNO55 -  20 lut 2007, 18:30
 kujawsko-pomorskie
#2222
Zdejmowa³em mieszek i zagl±da³em do ¶rodka. Wszystko jest sztywne i nawet na bia³ej plastikowej panewce widaæ bia³y smar. Jednak jak przesuwam d¿wigniê w lewo na bieg wsteczny czy przesuwam w pozycjê biegów przednich to czujê na d¿wigni wyra¿ne skrzypienie. Mam zamiar odkrêciæ pokrywê panewki i wyj±æ ca³± d¿wigniê zmiany biegów o ile w ten sposób mo¿na j± wyj±c ??????? czego oczywi¶cie jeszcze nie wiem. Mam wrw¿enie ¿e to skrzypienie pochodzi spod panewki plastikowejna drugiej strinie dr±¿ka d¿wigni zmiany biegów i to chcê sprawdziæ wyjmuj±c ca³± d¿wigniê. Z rysunków ETKI oraz tych co posiadam w zasadzie nic nie wynika ¿e mo¿na to wyj±æ bez problemu wiêc trzeba siê odwa¿yæ i spróbowaæ.
Tak wiêc taka robótka przedemn±. :( :(
Awatar użytkownika
By krz_p -  20 lut 2007, 21:18
 wielkopolskie
#2229
spróbuj nasmarowaæ smarem do zawiasów, u mnie te¿ trzeszcza³o przy poruszaniu d¼wigni±, zaczê³o siê pod koniec pierwszej zimy, jak siê ociepli³o przesta³o, kolejnej zimy wróci³o i przesmarowali mi w serwisie w³a¶nie takim smarem - tê bia³± kulkê czy jak to nazwaæ
Awatar użytkownika
By fali22 -  20 lut 2007, 21:20
 -------
#2230
krz_p pisze:spróbuj nasmarowaæ smarem do zawiasów, u mnie te¿ trzeszcza³o przy poruszaniu d¼wigni±, zaczê³o siê pod koniec pierwszej zimy, jak siê ociepli³o przesta³o, kolejnej zimy wróci³o i przesmarowali mi w serwisie w³a¶nie takim smarem - tê bia³± kulkê czy jak to nazwaæ
Tal tak , mi te¿ w serwisie tak nasmarowali tê bia³± kuleczkê :lol:
Jednak jak go kupi³em to ju¿ mi co¶ trzeszcza³o :cry:
Ale ju¿ jest OK !
By lisik -  20 lut 2007, 23:05
 -------
#2235
Ej, sorry za OT, ale czasem mam wra¿enie ze czytam k±cik syreny :?
Awatar użytkownika
By BRUNO55 -  21 lut 2007, 8:33
 kujawsko-pomorskie
#2241
lisik pisze:Ej, sorry za OT, ale czasem mam wra¿enie ze czytam k±cik syreny :?
Ej, sorry za OT, ale mam wra¿enie ¿e nigdy sobie r±czek nie ubrudzi³e¶ przy samochodzie :?
Forum jest te¿ po to aby wymieniaæ do¶wiadczenia
By lisik -  21 lut 2007, 20:43
 -------
#2271
Jeste¶ przewra¿liwiony.

Nie mia³em na my¶li, ¿e grzebiesz przy aucie, bo to sie chwali, ¿e nie jeste¶ pipk± i umiesz to i owo zrobiæ, a nie dzwonisz po pomoc drogow± ze ³zami w oczach, ¿e kapcia z³apa³e¶.

Chodzi mi o to ze to s± nowe auta i naprawde dla mnie to nie do pomyslenia ze w aucie za tak± kasê takie kwiatki wychodz± na kazdym kroku- to auto to jedna wielka niedoróbka i za t± cenê spodziewa³bym siê czego¶ lepszego a nie skrzypi±cych lewarków zmiany biegów, niedokrêconych desek rozdzielczych, trzeszcz±cych konsol, boczków kto wie czego jeszcze...
I dlatego mówie ¿e to kolejny temat który sprawia ze sprawdzam czy to oby ten k±cick na który chcia³em wej¶æ.
Awatar użytkownika
By BRUNO55 -  21 lut 2007, 21:24
 kujawsko-pomorskie
#2272
lisik pisze:Jeste¶ przewra¿liwiony.

Nie mia³em na my¶li, ¿e grzebiesz przy aucie, bo to sie chwali, ¿e nie jeste¶ pipk± i umiesz to i owo zrobiæ, a nie dzwonisz po pomoc drogow± ze ³zami w oczach, ¿e kapcia z³apa³e¶.

Chodzi mi o to ze to s± nowe auta i naprawde dla mnie to nie do pomyslenia ze w aucie za tak± kasê takie kwiatki wychodz± na kazdym kroku- to auto to jedna wielka niedoróbka i za t± cenê spodziewa³bym siê czego¶ lepszego a nie skrzypi±cych lewarków zmiany biegów, niedokrêconych desek rozdzielczych, trzeszcz±cych konsol, boczków kto wie czego jeszcze...
I dlatego mówie ¿e to kolejny temat który sprawia ze sprawdzam czy to oby ten k±cick na który chcia³em wej¶æ.
Nie ma sprawy . ¯le Ciê zrozumia³em. Sorry. :oops:
Awatar użytkownika
By BRUNO55 -  22 lut 2007, 12:49
 kujawsko-pomorskie
#2298
No ju¿ jestem po zabiegu smarowania. Okaza³o siê ¿e d¿wigni w ca³o¶ci nie mo¿na wyj±æ z tego powodu ¿e mechanizm w³±czania biegu wstecznego nie pozwala siê wypi±æ a nie chcia³em nic robiæ na si³e bo brakowa³o zaledwie ok 1 mm. Niemniej ca³y przegób kulowy da siê podnie¶æ na tyle ¿e siê rozlu¿ni i mo¿na go nasmarowaæ ale nie smarem sta³ym tylko oliw± maszynow±. Teraz jest bajka i o to w³a¶nie chodzi³o. Gdybym wiedzia³ to bym wcze¶niej to zrobi³ i nie traci³ nerwów. :D :D
Awatar użytkownika
By fali22 -  22 lut 2007, 12:54
 -------
#2300
BRUNO55 pisze:No ju¿ jestem po zabiegu smarowania. Okaza³o siê ¿e d¿wigni w ca³o¶ci nie mo¿na wyj±æ z tego powodu ¿e mechanizm w³±czania biegu wstecznego nie pozwala siê wypi±æ a nie chcia³em nic robiæ na si³e bo brakowa³o zaledwie ok 1 mm. Niemniej ca³y przegób kulowy da siê podnie¶æ na tyle ¿e siê rozlu¿ni i mo¿na go nasmarowaæ ale nie smarem sta³ym tylko oliw± maszynow±. Teraz jest bajka i o to w³a¶nie chodzi³o. Gdybym wiedzia³ to bym wcze¶niej to zrobi³ i nie traci³ nerwów. :D :D
Gratuluje naprawy :lol: