Volkswagen Golf MK5

Garaż - bolączki mechaniczne, które czasem spotykają nasze Golfy, pytania o płyny eksloatacyjne
By robbson -  25 cze 2010, 20:35
 małopolskie
#27194
Mam maly problem z klima - po wlaczeniu zaczyna chlodzic ale chlodzenie jest nie zbyt efektywne (nawet po dlugiej pracy). Zakladam dwie przyczyny: ubytek czynnika chlodzacego - czy ktos moze podzielic sie swoimi doswiadczeniami w samodzielnym uzupelnieniu R134?

Biore tez pod uwage problem z wiatrakiem chlodnicy klimy. Ostatnio po jezdzie z wlaczona klima otwieralem maske i sprawdzalem czy sie kreci wiatrak ale sie nie krecil. Wiatrak chlodzenia silnika co jakis czas sie zalaczal i wylaczal, a od klimy ani drgnal. W jaki sposob to sprawdzic?

Zanim zabiore sie za uzupelnienie czynnika chcialbym miec pewnosc, ze wiatrak dziala.

A moze to normalne, ze chlodzenie w naszych autach nie jest takie super?
By pszczolek -  25 cze 2010, 21:00
 mazowieckie
#27195
U mnie byl nabijana klima w golfie. Zajeło to jakies 30-40 min ;)
A ubytek był na poziomie 10mg czyli w normie :)
By grchw -  26 cze 2010, 9:46
 -------
#27219
Mialem podobny problem, mi wiatrak tez sie nie krecil.A jak jedziesz szybciej to klima chlodzi?Bo przy szybszej jezdzie powinna.Jak chlodzi to cos z wiatrakiem nie halo.U mnie kompresor byl do roboty bo nie dawal cisnienia na uklad
By robbson -  26 cze 2010, 20:54
 małopolskie
#27245
Nie sprawdzalem przy szybkiej jezdzie (poki co jestem ukorkowany w miescie) ale sprawdze przy najblizszej okazji.

Znalazlem info w necie, ze kompresory posiadaja wade fabryczna polegajaca na ograniczonym smarowaniu, powoduje to scieranie sie elementow ruchomych i powstawanie malych opilkow, ktore gromadza sie w kompresorze, a nastepnie rozprowadzane sa w calym ukladzie... Jedyny sposob naprawy to wymiana kompresora + gruntowne czyszczenie instalacji.

Edit: Czy moze ktos sprawdzic w swoim aucie czy po wlaczeniu klimy wiatrak uruchamia sie automatycznie? Znalazlem opinie w/g ktorej wiatrak chlodzenia dziala non stop przy zalaczonym ukladzie.
By robbson -  01 lip 2010, 19:51
 małopolskie
#27508
Znalazlem odpowiedz na swoje pytanie.
Na podstawie ponizszego schematu mozna stwierdzic, ze oba wiatraki powinny obracac sie jednoczesnie. Takze pozostaje mi prawdzic wtyczki i przetestowc sam wiatrak.

Oto schemat:

Obrazek
By robbson -  03 lip 2010, 18:27
 małopolskie
#27590
A teraz pytanie za 10 punktow:

Gdzie jest umieszczony czujnik temperatury sterujacy praca wiatrakow? Chcialbym go zmostkowac.

Pozdr.
Awatar użytkownika
By malydaras -  03 lip 2010, 22:20
 mazowieckie
#27592
robbson pisze:Znalazlem odpowiedz na swoje pytanie.
Na podstawie ponizszego schematu mozna stwierdzic, ze oba wiatraki powinny obracac sie jednoczesnie.
Nie wiem na jakiej podstawie doszedłeś do takich wniosków :?:. To tylko rysunek poglądowy a nie schemat elektryczny. Nawet taki szczegół, że są to różne wentylatory przemawia za tym, że obsługują oddzielne układy a więc i są sterowane oddzielnie. Dodatkowo wtyczki 4 i 6 mają na pewno różną liczbę pinów.
By robbson -  04 lip 2010, 0:12
 małopolskie
#27602
malydaras pisze:Nie wiem na jakiej podstawie doszedłeś do takich wniosków :?:. To tylko rysunek poglądowy a nie schemat elektryczny. Nawet taki szczegół, że są to różne wentylatory przemawia za tym, że obsługują oddzielne układy a więc i są sterowane oddzielnie. Dodatkowo wtyczki 4 i 6 mają na pewno różną liczbę pinów.
Duzy wiatrak podlaczony jest do wtyczki 7 z ktorej dostaje: zasilanie, uziemnienie i dwa przewody sterujace (ECM).
By robbson -  04 lip 2010, 15:23
 małopolskie
#27616
malydaras pisze:A co wychodzi z wtyczki nr5 ? 3 przewody (+, -, sygnał)?
To dopiero sprawdze tylko dostep jest trudny - wtyczka schowana jest od wew strony. Ale pomijajac fakt gdzie jest umiejscowiona, czaly czas szukam czujnika sterujacego.
Awatar użytkownika
By malydaras -  05 lip 2010, 11:56
 mazowieckie
#27630
Ja bym czujnika szukał przy wężu wchodzącym do chłodnicy, zazwyczaj tam są umiejscowione. Jak masz Etkę to spójrz na rysunki chłodnicy.
By LeszekR -  05 lip 2010, 17:16
 wielkopolskie
#27639
Ja mam pytanie z innej beczki ale związane z klimą. Kiedy powinien chodzić wentylator od klimy? Czy zaraz po uruchomieniu zimnego silnika i właczeniu klimy czy tez włacza się tylko wtedy gdy jest naprawde gorąco. Czy w przypadku uszkodzenia wentylatora klimy ta działa czy tez nie?
By Jedi -  17 lip 2010, 18:02
 -------
#28060
dzisiaj niestety przy 34st na dworze padała mi klimatyzacja w Golfie, prawdopodobnie sprężarka, bo słychać było na chwile przed awarią jak zarzęziła po czym zaczęło lecieć ciepłe powietrze z nawiewów.
Golf wkrótce idzie do sprzedaży, a tu jeszcze niespodziewany wydatek :?
By grchw -  18 lip 2010, 8:42
 -------
#28074
jak jestes z wawy to na szyszkowej masz dobry serwis, ja tam regenerowalem swoja sprezarke i narazie wszystko ok
By Jedi -  18 lip 2010, 10:24
 -------
#28076
grchw pisze:jak jestes z wawy to na szyszkowej masz dobry serwis, ja tam regenerowalem swoja sprezarke i narazie wszystko ok
niestety nie jestem z Warszawy, myślałem o kupnie używanej i wymianie, ale regenerację też biorę pod uwagę tylko muszę znaleźć jakiś serwis w swoich okolicach
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 72