Volkswagen Golf MK5

Garaż - bolączki mechaniczne, które czasem spotykają nasze Golfy, pytania o płyny eksloatacyjne
Awatar użytkownika
By bejot2021 -  14 cze 2021, 12:06
 wielkopolskie
#286411
Cześć :)

Zadam może banalne pytanie...
Wymieniłem olej w swoim Golfiku. Wszystko poszło sprawnie i czysto..
Olej Castrol 5W30 LL, filtr oleju HENGST. Olej 5L, ale wlałem ok 4,3L. Nowy korek spustu oleju.

Odpaliłem, chwilę pochodził i zgasiłem. Po ok pół godzinki sprawdzam poziom oleju - podchodzi pod MAX, więc chyba oki? :)
Po kilku godzinach pojechałem w miejsce oddalone o 15 km. Wszystko dobrze. Zostałem na noc...

Wracam i nadszedł czas na banalne pytanie...
Wróciłem, gaszę silnik i słyszę stuki.... Stuki od temperatury - jak metal się nagrzeje i zaczyna stygnąć - takie charakterystyczne dźwięki. I jakiś dziwny zapach - jakby coś się przypiekło. Dotykam tłumika końcowego i gorący.
Otwieram maskę i silnik też gorący. Węże paliwa - te metalowe - również. Miejsce filtra paliwa też. Pokrywa zaworów? - to czarne, również. Zaznaczyłem miejsca na zdjęciu. Dzisiaj rano - bo sytuacja z wczorajszego wieczora - sprawdzam poziom oleju - podchodzi pod MAX, jak wcześniej.

Czy to normalne i nie trzeba się martwić? Wiem, że banalne pytanie, ale trochę się wystraszyłem.
W Czwartek czeka mnie wyjazd do WWA i z powrotem, więc może dlatego trochę bardziej niż zwykle człowiek się przejmuje.

Wymieniałem już z ojcem nie raz olej - tyle, że w Passacie, Fordzie i BMW - i tego nie zaobserwowaliśmy.
W swoim Golfie JA po raz pierwszy - wcześniej był wymieniany u Majstrów, bo to Turbo (przy okazji jeden zerwał szpilkę i się nie przyznał - jeszcze nigdy tak na Dziewczynę na pasach nie gwizdnąłem :D ), uszczelnianie miski na dole, jakiejś wiązki z silnika, bo z boku mokry był. Rozrząd na początku, więc ja nie miąłem kiedy. Dopiero teraz, bo reszta była oki, więc dlaczego nie spróbować? :) Ot to krótka historyjka :)

Z góry dziękuję za pomoc i sorki za takie banalne pytanie.

Pozdrawiam

Obrazek
Awatar użytkownika
By Mettenoos -  14 cze 2021, 13:46
 pomorskie
#286412
Olej gorący, paliwo się nagrzewa również dlatego masz pod podłogą chłodnicę paliwa więc i cały silnik jest gorący. Osłony termiczne, katalizator, DPF trzeszczą podczas stygnięcia. Nie widzę tu nic niepokojącego. Olej max też jest ok
Awatar użytkownika
By bejot2021 -  14 cze 2021, 14:41
 wielkopolskie
#286413
Super, to już się uspokoiłem :) Myślałem, że może oleju za dużo albo jego brak w silniku :D - może nie wleciał, gdzie powinien :eek:
Byłem wystraszony również dlatego, że to w sumie tylko 15 kilometrów - nie spodziewałem się, że aż tak się nagrzeje. Jechałem więcej i było cicho.

Nogę - jak to niektórzy mówią- mam też bardziej emeryta, niż rajdowca - w sensie nie daje mu mocno, bo po co.
Rajdówką nie jest, a szkoda kasy na naprawy.
Nie sprawdziłem w sumie tylko, czy jest jakiś dymek z rury - bo było, a w zasadzie nie było nic :)

Będę miał jeszcze jedno pytanko, ale to już chyba musze umieścić w innym dziale? (dotyczy - nie wiem - śruby znajdującej się dokładnie nad korkiem spustu oleju - jakieś 20cm wyżej. O tyle, o ile wszystko nad mam już suche, to z niej potrafi mi sączyć na dół. Przez co mam brudną miskę olejową itp. I o wąż - chyba od turbo. Jeśli odczepię go w miejscach 1 i 2 to w miejscu 1 coś jest - nie wiem, czy to olej, czy może coś innego :( ).
Obrazek
Awatar użytkownika
By Dziadek13 -  14 cze 2021, 20:17
 śląskie
#286417
Powiem ci że to olej normalne w dieslach jeśli w minimalnych ilościach, turbina może puszczać olej do doładowania tak samo odpowietrzenie pokrywy zaworów taka (odma).
Awatar użytkownika
By bejot2021 -  16 cze 2021, 8:19
 wielkopolskie
#286436
Oki. Bardzo dziękuję za rozwianie wątpliwości. :clap:

Aktualnie po tej samej trasie cisza.

Mogło być też tak, że po prostu musiał się jakby "dotrzeć" z olejem w każde miejsce?
Awatar użytkownika
By Mettenoos -  16 cze 2021, 9:56
 pomorskie
#286437
bejot2021 pisze:
16 cze 2021, 8:19


Mogło być też tak, że po prostu musiał się jakby "dotrzeć" z olejem w każde miejsce?
Że co? Wyjaśnij bo nie rozumiem

Dodano po 1 minucie 48 sekundach:
bejot2021 pisze:Oki. Bardzo dziękuję za rozwianie wątpliwości.
Do podziękowań wykorzystujemy ikonkę kciuka w górę która jest w menu posta
Awatar użytkownika
By bejot2021 -  16 cze 2021, 21:29
 wielkopolskie
#286441
Mettenoos pisze: Że co? Wyjaśnij bo nie rozumiem
Chodziło mi o to, że jak spuściłem olej to w silniku było pusto - a miałem otwarty spust z dobrą godzinkę (a silnik był nagrzany, więc ładnie leciało) - i jeśli go po wszystkim uzupełniłem to musiał znowu najść w swoje szpary?
Mettenoos pisze: Do podziękowań wykorzystujemy ikonkę kciuka w górę która jest w menu posta
Postaram się to zapamiętać i stosować :)
Awatar użytkownika
By bejot2021 -  17 cze 2021, 20:33
 wielkopolskie
#286446
Mettenoos pisze:
bejot2021 pisze: jeśli go po wszystkim uzupełniłem to musiał znowu najść w swoje szpary?
:no:
No dobrze :)
Niemniej jednak wróciłem z WWA i wszystko cacy :)
Awatar użytkownika
By bejot2021 -  24 cze 2021, 21:18
 wielkopolskie
#286533
Kurcze... Znowu trasa 15 km i wcześniejsze stuki od ciepła. Droga do WWA i powrót tego samego dnia - cisza... Oczywiście poza owym kołem.
Jest możliwe, że pompa oleju albo coś? Sam nie wiem 🤔 Wymyślam?