Volkswagen Golf MK5

Garaż - bolączki mechaniczne, które czasem spotykają nasze Golfy, pytania o płyny eksloatacyjne
Awatar użytkownika
By Mettenoos -  11 kwie 2016, 8:42
 pomorskie
#224030
tad pisze:Chodziło o to aby ktoś podał swój poziom majac olej na wymaganym poziomie. Źle się wyraziłem.
prawidłowy jest poziom zaznaczony w przedziale jako B, C i A są dopuszczalne gdzie przy C należy uzupełnić do poziomu B natomiast przy poziomie A niewolno dolewać

Obrazek
By wojniz -  11 kwie 2016, 9:01
 podkarpackie
#224032
tad pisze:Witam,
P.S. Niech diabli wezmą artystę który zaprojektował bagnet w golfie plus (pewnie wszystkie BSE maja taki "czytelny" bagnet)
Na początku też miałem z tym dziadostwem problem, bo faktycznie mało czytelny ten bagnet jest. Ja osobiście na chusteczce lub jakiejkolwiek szmacie odbijam bagnet i mniej więcej widać ile tego oleju jest.
By Racuch -  11 lis 2018, 9:18
 pomorskie
#269415
Odświeżam temat. Jako świeży właściciel Golfa 5 1.9 TDI Variant BLS mam problem z odczytaniem poziomu oleju. Mianowicie pojawił się alert związany z niskim poziomem, dolałem ok 200 ml. Alert zniknął, ale na bagnecie jest oznaczony jakby na minimum-przerwa, bagnet czysty- i olej jest znowu na kropce od maksimum. Jako że bagnet jest czarny odbijam go na chusteczce. Dla mnie jest to nieczytelne i niezrozumiałe. Doradzcie prosze.
Awatar użytkownika
By Cimek -  11 lis 2018, 12:15
 opolskie
#269418
@Racuch Jeżeli masz oryginalną miarkę to min/max jest na zagięciach, tak jak na zdjęciu wyżej od Metta. Można ustawić wartość dla jakich ma wyświetlać już komunikat. vcds 17-instruments ->10 ->kanał 035 niski poziom/038 minimalna ilość -jakoś tak to było. Alert zniknął, bo otworzyłeś maskę i komp widzi to jako dolewkę.
By Racuch -  11 lis 2018, 12:58
 pomorskie
#269420
@Cimek Po przejechaniu ponad 100 Km od dolewki obyło się bez komunikatu. To by sugerowało że poziom oleju jest ok, pod warunkiem że nie zaczyna naliczać od nowa przy każdym kolejnym podniesieniu maski bo od zakupu często tam zaglądam. Dziś ściągnąłem klemy. Po uruchomieniu na zegarach choinka światełek, po przejechaniu 5 metrów wszystko zgasło. Nie pojawił się też komunikat od oleju. Chociaż po schemacie nie jestem do końca pewny czy oleju nie jest... za dużo. Kulka powyżej maksimum jest od oleju. Chyba go wymienię bo inaczej tego nie ogarne.
By arianm -  11 lis 2018, 13:36
 mazowieckie
#269421
Ta kulka nad max zawsze będzie w oleju - jest najszersza i działa jak tłok zgarniając olej z prowadnicy w której przesuwasz bagnet.
Rada - mierzyć olej po nocy - dłuższym postoju.
Ja po kilkukrotnym włożeniu i wyjęciu bagnetu wycierając go za każdym razem uzyskuje ze na bagnecie pod kulką ukazuje się sucha strefa .
Dodaje również że zdarzyła się sytuacja że poziom był w rejonie kulki ( brak suchego w rejonie zakresów) , nie upuszczałem oleju i żadnej tragedii nie było.
By Racuch -  11 lis 2018, 20:24
 pomorskie
#269437
@arianm Jeszcze jedno, rozukiem że bagnet działa standardowo jak w innych autach i strefa B nie ma prawa być sucha, chyba że jest za mało oleju, tak?
Awatar użytkownika
By Cimek -  11 lis 2018, 22:36
 opolskie
#269440
@Racuch Nie, tym bardziej w silnikach turbo (ktoś tak kiedyś mi powiedział). 2/3 B będzie najlepiej.
Awatar użytkownika
By Mettenoos -  11 lis 2018, 23:12
 pomorskie
#269442
Najlepiej blisko A a nawet A. Im więcej oleju tym lepsze jego chłodzenie, im więcej oleju tym dłużej zachowuje parametry termiczne, mniejsza ilość oleju to wyższe temperatury i szybsza utrata ważnych parametrów, zwłaszcza w silnikach turbo. Wyższy stan oleju to zawsze pewność że ssak zawsze będzie w oleju. Są silniki takie jak np. 1.3 JTD, dla których stan max jest jedyny słuszny dla jego zywotnosci. Pomiędzy minimum a maksimum jest średnio ponad litr objętości oleju różnicy co daje od 20 do 30% jego ogólnej ilości a to wbrew pozorom dużo

Pomiędzy korbami a lustrem oleju jest jeszcze sporo przestrzeni nawet jeśli max jest o kilka mm przekroczony
By arianm -  12 lis 2018, 12:27
 mazowieckie
#269456
Mettenoos pisze: Pomiędzy korbami a lustrem oleju jest jeszcze sporo przestrzeni nawet jeśli max jest o kilka mm przekroczony
Bardzo słuszna myśl - poważnie .
Irytowały mnie te "aptekarskie" poglądy > dolałem 200ml , lub co zrobić ? upuszczać > odsysać ? bo ciut nad max.
Powierzchnia lustra oleju jest jak ( pół łóżka) to nie kieliszek że 25g robi wielką różnicę. :tooth:
By Racuch -  12 lis 2018, 13:11
 pomorskie
#269458
Gdzieś mi zginęła jedna wiadomość. Podjechałem do mechanika i dolałem ponad litr. Panowie dziękuje za wszystkie odpowiedzi!