Volkswagen Golf MK5

Garaż - bolączki mechaniczne, które czasem spotykają nasze Golfy, pytania o płyny eksloatacyjne
By djseba3 -  06 maja 2019, 20:30
 świętokrzyskie
#274016
Dexter23pl pisze:
06 maja 2019, 19:43
@djseba3 eeeee skąd tyś wyczarował cenę 700zł za parownik.
koszt z np NRF to około 250zł
Miałem na myśli parownik VALEO czylir ORI :D Wiadomo znajdą się tańsze zamienniki. Po wymianie parownika koniecznie trzeba dodać olej do układu. U mnie ze starego parownika wylało się sporo tego oleju
Awatar użytkownika
By Regirr -  09 cze 2019, 13:20
 śląskie
#274876
Sorki za pytanie ale mnie skołowała pewna wypowiedz na stronie nr.5
"Filtr kabinowy (ten pod schowkiem) i pyłkowy (ten w osłonie silnika)"
To w golfie V jest filtr pyłkowy? :szok:
Awatar użytkownika
By VCX_7 -  23 cze 2019, 9:40
 śląskie
#275266
Zrobiłem ozonator z 2-ch płytek ( Aliexpres-mają chyba po 3,5 g ), sprawdzałem w garażu po 15 minutach pracy czuć ozon. Nie używałem wcześniej w aucie i nie mam praktyki, czy 7 g (dwie płytki) nie za dużo i jak z czasem -ile minut?
Zamierzam umieścić na podłodze (nogi pasażera), włączam silnik, obieg zamknięty i klima/wentylator na maxa.
Coś jeszcze, coś źle? :blush:

I jak to jest z tym odbarwianiem plastików/tapicerki jeżeli za "ciężki" ozonator?
Awatar użytkownika
By Dexter23pl -  23 cze 2019, 11:01
 śląskie
#275269
Ja robiłem z trzy tygodnie temu ozonatorem 14g/h zbudowany na 4 płytkach. Niby do pomieszczeń do około 350m2.
Dałem na około 30 miut na pracującej klimie i 5 min przed końcem dałem temp nawiewu na HI żeby przewiało też kanały od ciepłego powietrza. Jak na razie nic nie czuć.
Z tym odbarwianiem plastików to podobno bujda. No może jak by się zapomniało wyłączyć ozonatora i po roku by sobie ktoś o nim przypomniał.
https://www.vwgolfv.pl/viewtopic.php?p=274879#p274879
Awatar użytkownika
By VCX_7 -  23 cze 2019, 13:51
 śląskie
#275272
Dex to spoko walnę 30 minut na początek, na innych forach piszą, ze klima i wentylator na max od początku, dlaczego dałeś full klimy na koniec?, powinno się wymienić filtr pyłkowy po tym ale wymieniałem miesiąc temu to może go potraktuję osobno ...
Trzy dni czułeś, to jak to jest?- proces rozpadu tlenu trójatomowego do postaci dwuatomowej trwa około 30 minut.
Awatar użytkownika
By Dexter23pl -  23 cze 2019, 14:36
 śląskie
#275274
Ja filtr wyjąłem i włożyłem tylko zaślepkę, klime dałem na LO na 3/4 nawiewu - obieg zamkniety.
Pod koniec na 5 min dałem ogrzewanie na HI.
Po tym zabiegu zamontowałem nowy filtr węglowy.
No 3 dni czułem zapach ozonu, chyba że to zapach świeżości :tooth:
Awatar użytkownika
By VCX_7 -  23 cze 2019, 16:51
 śląskie
#275277
Zapewne miałeś świeżości smak/zapach, hehehe. Teraz mi przypomniałeś mam zwykły filtr, bo nie było węglowych a wymieniałem filtry w sobotę, to teraz wyciągnę ten zwykły i będzie okazja założyć węglowy. Jak robiłem próbę w garażu to po 15 minutach wszedłem, bo kolega przyjechał po jakieś graty, nie wyłączałem i kilka minut szukałem czegoś- zapach był super świeżości, po wyjściu z niego przez jakieś 20 minut miałem cholerny kaszel taki jakby zaraz miały być wymioty (sorry), dlatego pytałem o ten zapach po 3 dniach :oczko:
Koleś od klimy ale przemysłowej, który oglądał płytki z ozonatora takie jak Twoje (mam ale tylko dwie z Ali ) powiedział, że jak w sumie maja 5g to wszystko. Nie wiem jak u Ciebie ale ja zamontowałem dodatkowy wiatraczek chłodzący generator WN bo zaczęła mi się wyginać plastikowa obudowa już po 1-szym włączeniu :( .
By djseba3 -  24 cze 2019, 11:22
 świętokrzyskie
#275297
Aliexpress moduł dwóch płytek ozonatora wraz z generatorem koszt około 90 zł wydajność 10g. Pierwsze sekundy po włączeniu i już odpycha sam zapach ozonu. Do tego wystarczy zwykły wentylator z castoramy czy taki łazienkowy. Za 150 zł możecie mieć całkiem wydajny ozonator. Ozonowanie przez pół godziny (moim zdaniem) to za krótko. Najpierw trzeba ten ozon wygenerować. Po wygenerowaniu czas rozpadu cząstki ozonu to około 25-30 minut. Ozon sterylizuje najlepiej właśnie podczas rozkładu. Dlatego jeśli ozonator pracował np pół godziny to na kolejne pół godziny zamykamy auto z ozonem. Po drugie ozon traci swoje cenne właściwości w wyższych temperaturach. Najlepsze efekty uzyskuję ozonując 2-3 razy z przerwą na wietrzenie wnętrza.

Przykładowo przy wydajności 20g (po porządnym sprzątaniu, praniu wnętrza, suszeniu, myciu szyb i wszystkiego na błysk)
1. 50 minut ozonowanie na klimatyzacji, ozonator przed fotel pasażera
2. 5 minut wietrzenie
3. 50 minut ozonowanie na wyłączonej klimie z prostownikiem, ozonator za fotelem kierowcy
4. 5 minut wietrzenie
5. 50 minut ozonator w bagażniku (wyjęta półka) z dodatkowym wentylatorem
Kratki nawiewów ustawiam do góry ponieważ ozon jest cięższy od tlenu a to zapewni lepszą cyrkulacje

Po 1-2 tygodniach znika smród ozonu i jest przyjemny morski zapach na długo. Zapach po papierosach znika bezpowrotnie.
Ale jak masz grzyba na parowniku to z klimy znów będzie śmierdzieć. Generalnie jak klima chwile pracuję i wyłączycie ją to normalne że przez chwile wychodzi wilgoć z parownika i będzie zapach mokrej szmaty
Awatar użytkownika
By VCX_7 -  24 cze 2019, 22:07
 śląskie
#275314
Jestem po ozonowaniu przed chwilą skończyłem, jakieś 50 minut nie patrzyłem na zegarek, bo w miedzy czasie wymieniłem łączniki stabilizatora, przegląd przed wyjazdem nad morze :) .
Przejechałem jakieś 800 m i powiem szczerze, że nie czuję ozonu w aucie ale ja mam też problem z węchem/zatoki ;)
Dex, Ty masz profesjonalny sprzęt z certyfikatem :) , hehehe mój to taki nie gniotsa, nie łamiotsa .

Tak jak Seba pisze zrobię jutro jeszcze raz tył, bagażnik, dzisiaj dół/nogi pasażera. Po ozonowaniu świeci kontrolka hamulców a sprawdzałem i mam dobre klocki, jutro muszę zrzucić kola ponownie może rozłączyłem wtyk przy wymianie stabilizatorów...chyba lewe kolo ?
Obrazek
By tsw.michal -  05 maja 2020, 16:52
 małopolskie
#281352
Witam, czy ktoś może mi potwierdzić czy zdjęcia poniżej przedstawiają parownik? Jeśli tak to czy z tej strony "powinien" być ubrudzony? Zdjęcie zrobione przez miejsce na filtr kabinowy
Obrazek
Obrazek
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12