Volkswagen Golf MK5

Fotele, tapicerki, deski rozdzielcze, wygłuszenia...
By Damiagt -  18 lis 2019, 12:59
 łódzkie
#278532
Witam , mam problem z golfem mk5 jakiś czas temu przestał działać mi nawiew na ustawieniach 1 , 2 i 3 na 4 nawiew działał. Znalazłem na forum informacje że wina może być po stronie rezystora wymieniłem go i na 1 , 2 i 3 po jednym dniu od wymiany pojawił się zapach spalenizny, dodam że nawiew na 4 działa dalej bez zarzutu i zapachu spalenizny.

na starym rezystorze było napisane
240KR
6Y02
na nowym jest
MICROTEMP
SADBCF
G4A00
TF240C

czy nowy rezystor jest zły , czy wina tego zapachu jest spowodowana czymś innym ?
Awatar użytkownika
By jarek60 -  18 lis 2019, 21:10
 zachodniopomorskie
#278558
240 KR to kilo omy czyli 2400 om
Trzeba było porównać z nowym -skoro spalony to się nie da a jakiś powód tego był.
Nowego wartość możesz zmierzyć.
Uzwojenia się przegrzały silnika -pewno rezystor dlatego się spalił silnik się niedługo skończy (lub zwyczajnie się zużył uszkodził się po to on tam jest).
Smród spalonych uzwojeń silnika czy spalonego oporu? (niewłaściwy opór może być przyczyną uszkodzenia uzwojeń silniczka dmuchawy lub nowy opór się przegrzewa bo nie ta wartość).
Może zły opór od innego auta kupiłeś bo widziałem że audi ma inny (inna wartość )-może stąd ten smród z nawiewu .
Na tej kostce z oporem chyba jest nr typu 1k0....... porównaj -ja mam inną klimę tych oporów pełno na alle.... . 20PLN
Jedne mają opór osobno inne w obudowie dmuchawy.
Szukaj taki sam model nawet po obrazku opis oporu nie to do elektryka sam tego raczej nie ogarniesz .
Przypadkowo kiedyś koledze wymieniałem w skodzie.

Dodano po 11 minutach 59 sekundach:
Zdjęcie przypadkowe z internetue ale większość to się przepala bezpiecznik termiczny nie pamiętam dokładnie coś około 160C 5A i to on się przepala a kosztuje 50 groszy alle.... .
Zwróć uwagę na ten bezpiecznik termiczny u góry oporu.
Obrazek

Dodano po 3 minutach 46 sekundach:
Wymieniając ten bezpiecznik jego się nie lutuje tylko zgrzewa się go.
By Damiagt -  19 lis 2019, 10:50
 łódzkie
#278562
na starym rezystorze na bezpieczniku nie ma przejścia co oznacza że się spalił na nowym rezystorze na bezpieczniku przejście jest , nie wymieniałem samego bezpiecznika tylko cały rezystor taki jak na zdjęciu powyżej , na ogłoszeniu allegro była informacja że będzie pasował do mojego auta.
Smród spalonych uzwojeń silnika czy spalonego oporu?
ciężko powiedzieć smród występuje tylko na 1 2 3 biegu na 4 go niema czyli raczej to nie od silnika dmuchawy
Awatar użytkownika
By jarek60 -  19 lis 2019, 11:38
 zachodniopomorskie
#278564
Zmierz jaka wartość ma ten opór -i będziesz wiedział czy właściwy wszystkie tak samo występują.
Dopiero po tym szukaj przyczyny sprzedawca zrobi wszystko byle by sprzedać.

Jak opór prawidłowy to silniczek dmuchawy ci się najprawdopodobniej kończy -to ten smród z uzwojeń.
Wyjmij opór i sprawdź czy ten smrodek nie od niego.
Opór lub silnik dmuchawy ja stawiam na to drugie nie są drogie. (wszystko kiedyś się kończy.
Jaką wartość ma nowy opór bo to bardzo ważne?

Dodano po 8 minutach 55 sekundach:
Kupisz nowy silniczek dmuchawy i znów przy jarasz jak opór nie właściwy.
Wyjmij tą dmuchawę i powąchaj od razu będziesz wiedział co jest grane.
Przyczyna morze być inna do puki nie zrobisz tych czynności nie dowiesz się nim auto pójdzie z dymkiem.
ps.
Znam takiego co elektrykę popryskał WD40 i dymek z żarówek podświetlenia oprawek tablicy rejestracyjnej poleciał.
(WD 40 jest przewodzące i do elektryki nie wolno stosować).
(A łożysk silnika wentylatora nie smaruje się bo są ślizgowe).
By Damiagt -  19 lis 2019, 14:58
 łódzkie
#278568
Chodzi o opór samego bezpiecznika topikowego, czy całego rezystora ?
w rezystorze są 4 piny próbowałem zrobić pomiar ale wychodzą dziwne wartości rzędu 1.2 oma ,
dodam jeszcze że rezystor bardzo się nagrzewa przy krótkiej pracy,
dziwna sprawa bo na uruchomieniu maksymalnym nawiewu wszytko działa poprawnie .

wykręciłem silnik dmuchawy po krótkim uruchomieniu i nie odczuwałem zapachu spalenizny z niego mimo że w aucie było go czuć rezystor był ciepły to normalne ?
Awatar użytkownika
By jarek60 -  19 lis 2019, 16:02
 zachodniopomorskie
#278569
Bezpiecznik termiczny działa tak że rozłączy gdy temperatura osiągnie więcej niż te 160 stopni oraz się przepali jeśli popłynie prąd większy niż 5A. Czyli bezpiecznik nie podłączony powinien cały czas przewodzić sprawny i opór 0 Ω (om).
Rezystor natomiast ma swoją stałą wartość jak pisałeś w opisie 2,4 KΩ (kilo oma).
Nie mam na wzór rezystora zęby pomierzyć na których nóżkach co wyprowadzone.
Pomiar dokonuje się na wyjętym elemencie w układzie nie pomierzysz. (o ile pamiętam to opór i rezystor są montowane w układzie szeregowo -nie pamiętam)

Dodano po 7 minutach 56 sekundach:
Oglądam sobie chiński opór ten ma 1R8 czyli ma 1,8 om i tak samo wygląda jak ten 2,4 kilo om. Wpisałem w Google "opór dmuchawy golf."
Walnij jego fotkę to może wartość ustalimy.

Dodano po 21 minutach 35 sekundach:
Jak będzie na fotografii widoczny napis na starym oraz na nowym oporze to podam ci wartość -bo ta zabawa w ciemno donikąd nie prowadzi.
Daj stary na wzór elektronikowi to ci powie jaki masz kupić i jaki kupiłeś.
Nie wiem co kupiłeś - to są opory dużej mocy dlatego potrafią się grzać bezpiecznik 160stopni C.
By Damiagt -  20 lis 2019, 10:51
 łódzkie
#278596
na bezpiecznikach rezystorów jest napisane
na starym:
240KR
6Y02

na nowym jest
MICROTEMP
SADBCF
G4A00
TF240C

na zdjęciach nie było widać tych napisów dlatego wolałem je napisać
na oryginalnym rezystorze nie ma żadnych napisów na nowym już jakieś są
zdjęcie nowego rezystora
Obrazek
Awatar użytkownika
By jarek60 -  20 lis 2019, 12:07
 zachodniopomorskie
#278598
Tak ci nie pomogę -zgłoś się do elektryka elektronika niech zmierzy bo na odległość nic nie zrobię a wiem ze się pewno denerwujesz, ja osobiście spotkałem się z różnymi wartościami mimo ze typ aut był ten sam. Podjedz do warsztatu zmierzą nowy i odpowiedzą od razu -pokaż stary i nowy. To kosztuje 20PLN a boksujesz się z problemem kolejny dzień. (nie mam możliwości zmierzyć) -z opisu nic nie wynika tego nowego.