Volkswagen Golf MK5

wszystko co związane z ubezpieczeniem, zarejestrowaniem pojazdu oraz inne kwestie natury prawnej
#123675
Jak wiemy po kupnie samochodu od osoby fizycznej jesteśmy zobligowani do zapłaty podatku 2%. Reguluje to Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. (Jeśli kwota na umowie przekracza 1000zł)

Nas interesuje szczególnie Art.1 punkt 4:
"4. Czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 5, jeżeli ich
przedmiotem są:
1) rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe
wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2) rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą,
w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium
Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana
na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej."

A teraz na chłopski rozum :) Jeśli dojdzie do czynności cywilnoprawnej czyli do podpisania umowy poza terytorium RP nie ma ustawowego obowiązku do zapłaty 2% podatku. Warunek rzecz czyli auto w momencie podpisania umowy również musi znajdować się poza terytorium RP.

Sprawdzone działa :) Urząd może wezwać nas, bo oczywiście nie wierzy nam na słowo. Warto mieć wtedy np paragon ze stacji, ze sklepu z datą ewentualnie świadka albo zdjęcie:
Obrazek
Awatar użytkownika
By A-R-T-U-R -  14 mar 2014, 15:24
 dolnośląskie
#123712
wozo pisze:Też o tym kiedyś myślałem. Ale jak policzyłem koszt 2 biletów na prom do Szwecji oraz czas to wyszło, że się ledwo opłaca.
sugerujesz ze po powiedzmy 3 latach można byłoby to cofnąć??
ja będę w miejscu zakupu w kwietniu lub maju. mam wszystkie papiery jak ubezpieczenie na kupującego itp. zresztą wplata do niemieckiego banku na miejscu tez była przez kupującego czyli przeze mnie zalatwiana
#123714
Punt 4 ma zastosowanie do samochodów zarejestrowanych w Polsce. Jedziesz sobie na jazdę próbną np: do Cieszyna czeskiego (oczywiście jeśli masz blisko). Tam decydujesz się na zakup i do podpisania umowy dochodzi na terytorium Republiki Czeskiej.
Trzeba sobie przekalkulować ile mamy do zapłaty i czy nam się to opłaci.
Do aut sprowadzanych raczej nie ma zastosowania.