Volkswagen Golf MK5

Aktualizacja forum

Nast膮pi艂a bardzo du偶a aktualizacja forum. Zosta艂 zaktualizowany ca艂y core wraz z wszystkimi modu艂ami i template do nich przypisanych. W przypadku znalezienia nieprawid艂owo艣ci w dzia艂aniu forum u偶ytkownicy proszeni s膮 w pierwszej kolejno艣ci o wyczyszczenie pami臋ci podr臋cznej przegl膮darki (Zazwyczaj CTRL + F5) a gdy ta operacja nie pomo偶e o zg艂oszenie poprawki w odpowiednim dziale koniecznie w formie listy
Karoseria, nadwozie, lakier, baga偶niki, uchwyty itp
Awatar u偶ytkownika
przez Insane -  28 cze 2012, 0:19
 dolno艣l膮skie
Witam, odebra艂em dok艂adk臋 z lakierni a tu niebieski odcie艅 w stosunku do grafitowego auta. Pytanie proste, ile jest odcieni koloru LA7T i czy to jak to m贸wi膮 "艣ciemnieje" bo mam zamiar zareklamowa膰 jak co艣 bo p艂ac臋, chc臋 kolor nadwozia a nie niebieski. Aha, i czy jako艣膰 materia艂u kt贸ry si臋 maluje ma znaczenie jesli chodzi o kolor? Bo mi si臋 nie wydaje.

Malowane by艂y Progi, Dok艂adka i Ko艂a wi臋c por贸wnywa膰 do fragmentu karoserii nad dok艂adk膮.

Podgl膮d(tylko taki mam, w realu bardzo kuje oko):
Obrazek

Podejrzewam 偶e kolor kt贸ry dobrali to LD7X przechodz膮cy w b艂臋kit:
Obrazek

Auto malowa艂 m贸j kuzyn i "po tanio艣ci" a za 2x progi, grill bez znaczka, lotke, dok艂adk臋 i 4 ko艂a wzi膮艂 1800z艂, tanio艣ci chyba nie ma co? Ile materia艂y kosztowa膰 mog艂y na wszystko? Odowa艂a膰 si臋 mog臋 ale musz臋 mie膰 wi臋ksz膮 wiedz臋 na ten temat.

Prosz臋 o konkretne odpowiedzi a nie typu: "kijowy kolor, we藕 r贸偶owy" czy "podoba mi si臋 kostka brukowa".
przez mich_10 -  28 cze 2012, 1:00
 mazowieckie
Lakiernik powinien cieniowa膰 elementy bezbarwnym lakierem i mo偶e nie by艂o to zastosowane u ciebie ....
przez mwsoft -  28 cze 2012, 1:10
 mazowieckie
W praktyce dobranie takiego samego koloru w przypadku metalika graniczy z cudem...
Ja wiem, 偶e kuje w oczy, 偶e boli, ale generalnie 90% ludzi to bima, a szczeg贸lnie lakiernikom.

Ja u siebie widz臋 straszn膮 r贸偶nice mi臋dzy b艂otnikami a s艂upkami przednimi, oraz drzwiami przednimi i tylnymi (przednie by艂y cieniowane z b艂otnikami, wiec machn臋li po ca艂o艣ci bezbarwnym i to ju偶 kolor zmieni艂o :evil: ). Tak samo klapka od paliwa by艂a wymieniana i te偶 oczywi艣cie ma inny odcie艅.
A generalnie znajomi, dziewczyna, ojciec, patrz膮 na mnie jak na ostro chorego psychicznie pacjenta gdy wspominam co艣 na ten temat. Oni nie widz膮 absolutnie NIC - szare auto? Szare ;)

Ulubione frazesy lakiernik贸w to "艣ciemnieje", "zejdzie si臋 z czasem", "straci si臋 po polerce" i inne takie.... d艂ugo m贸g艂bym pisa膰 na temat tej mafii partaczy, chorych cen, szczeg贸lnie w du偶ych miastach (Wroc艂aw: maska 600z艂, zderzak 400zl, b艂otniki po 350z艂... kosmos, a to ceny sprzed roku).

LA7T nie mia艂o 偶adnych odmian i odcieni. W praktyce nie ma jednej receptury, ka偶dy producent farb ma w艂asn膮 baz臋 mieszalni, a w dodatku z regu艂y to co podaje komputer to tylko wytyczne - a lakiernik jedzie: damy kapk臋 tego, potem troch臋 tego, na patyka, niech wyschnie przez 20min i jak z grubsza pasi to jedziemy. A lakier przed kilka dni schnie i zmienia kolor. Oczywi艣cie bywaj膮 mistrzowie, kt贸rzy potrafi膮 wyczu膰 te wszystkie niuanse. Dodatkowo kolor zmienia kierunek i spos贸b nak艂adania farby w przypadku metalik贸w. Dlatego w 偶yciu element pomalowany osobno luzem nie b臋dzie pasowa艂 do reszty auta :(

Jak masz zdrowie i gadane, to reklamuj... ale jak Ci pomaluj膮 drugi raz to si臋 za艂o偶臋, 偶e tym razem b臋dzie wpada艂o w 偶贸艂ty albo zielony, czy inny fiolet :) Jedyna rada to malowanie z cieniowaniem na g贸rn膮 cz臋艣膰 zderzaka, tak aby si臋 zesz艂y kolory...
przez Emil20 -  28 cze 2012, 7:36
 -------
Kolega mwsoft ma racje , ale r贸偶nica jest zbyt wielka 偶eby to ola膰 bo zawsze jest r贸偶nica , ale nie taka ... no i napewno 1800 z艂 to nie jest "po tanio艣ci" . To jest cena z dobrej lakierni a robota spier***ona ... Reklamuj
przez kuba94 -  28 cze 2012, 8:12
 pomorskie
Masz 藕le dobrany lakier. Masz dobrany lakier mo偶e i po numerze ale w w poszczeg贸lnych firmach bazy nie znacznie si臋 r贸偶ni艂膮 co do ilo艣ci komponent贸w. Ja mam lakier u siebie C9Z lakier Standoxa pasuje idealnie a sikensa si臋 ju偶 si臋 r贸偶ni delikatnie ziarnem metalika. Lakiernik twierdzi艂 偶e sikens do uzyskania tej barwy u偶ywa wi臋cej czerwonego i do tego innych dodatkowych komponent贸w chemicznych. Ja jak co艣 maluje to kupuje wszystko standoxa ( rozpuszczalnik, utwardzacz itp) za rad膮 lakiernika. Twierdzi艂 偶e ka偶dy komponent mam wp艂yw na p贸藕niejszy wygl膮d lakieru.
Awatar u偶ytkownika
przez Krzycho -  28 cze 2012, 9:44
 ma艂opolskie
Insane mam / mia艂em ten sam problem ten sam kolor lakieru LA7T '08 i jak odebra艂em zderzaki to mi witki opad艂y.... auto wpada w kolor szaro zielonkawy a te pomalowane szaro niebieskawy odcien.... przy czym nie by艂o a偶 takiej du偶ej r贸偶nicy jak u Ciebie... idz i to reklamuj...
Awatar u偶ytkownika
przez krz_p -  28 cze 2012, 9:48
 wielkopolskie
spartaczone malowanie, a cena daleka od okazyjnej
藕le dobrany lakier, niech poprawiaj膮

u mnie by艂y lakierowane progi i dok艂adki, r贸偶nicy w kolorach nie ma, lakier dobrany jedynie z kodu na wlepce w baga偶niku
Awatar u偶ytkownika
przez Insane -  28 cze 2012, 10:59
 dolno艣l膮skie
Ja robi臋 auto na zloty i nie mog臋 sobie pozwoli膰 na takie maniany. Interesuje mnie ile orientacyjnie kosztowa艂y materia艂y do pomalowania tego wszystkiego? Wie kto艣?

PS. Za podk艂adowanie zderzaka 100z艂 + 200 za malowanie, podobno mia艂em zaje utarg. Ciekawe ile koztowa艂y maeria艂y na zderzak to bym zwyczajnie mia艂 pretensj臋. Ch艂opak, 偶eni si臋 z moj膮 siostr膮 cioteczn膮 to powiem jej 偶e sobie go艣膰 jaja robi jeszcze mi po malowaniu za pomoc, podkre艣lam pomoc w montowaniu m贸wi: "s艂uchaj, my tam kleili艣my lotk臋 to ci za klej do szyb policze bo on jest bardzo drogi(korzystali艣my z resztek jaki艣) i ile chcesz to za robocizne dasz". Gadam z dziewczyn膮 i uzna艂em, 偶e dotychczas da艂em mu 1000/1800 z艂 plus za艂贸偶my 100z艂 robocizny na odwal si臋 i ju偶 nie wracaj. Nie zap艂ace za robote ze wzgl臋du na bezczelne podej艣cie i 800z艂 nie dop艂ac臋 jak zderzak nie b臋dzie we w艂a艣ciwym kolorze. Wiem, 偶e mo偶e trudno dobra膰 ale cholera, jak mi kto艣 zleca zrobienie strony w kolorze niebieskim a ja robie turkusowym bo nie umiem dobra膰 koloru to ma prawo nie zap艂aci膰 i zrezygnowa膰.

Szczeg贸lnie, 偶e dobierali bez auta, na farta jaki b臋dzie. Wystarczy艂o powiedziecie膰, podje藕 zobaczymy lakier.
przez furbs -  28 cze 2012, 11:11
 -------
Sprawdzi艂em przed chwil膮 w programie do mieszalnika firmy Lesonal ten LA7T i ma on 4 odcienie.

LA7T - podstawowy
LA7T(D) - ciemniejszy
LA7T(L) - ja艣niejszy
LA7T(L1) - inny ja艣niejszy
LA7T(R) - z艂amany czerwonym

Je艣li lakiernik jest profesjonalist膮 to cz臋sto zamawia sobie kolor podstawowy a potem przy malowaniu tak wycieniuje Ci s膮siednie elementy, 偶e laik nie pozna 偶e co艣 si臋 tam odrobin臋 r贸偶ni.

Je艣li lakiernik nie chce bawi膰 si臋 w cieniowanie, to powinien podjecha膰 autem do mieszalni lakier贸w (lub zawie藕膰 kawa艂ek auta) i tam kto艣 z obs艂ugi wyjdzie z fiszkami i por贸wna poszczeg贸lne odcienie, poka偶e i by膰 mo偶e uda si臋 dobra膰 co艣 od razu a by膰 mo偶e kolorysta musi do艂o偶y膰 jeszcze co艣 od siebie.

Dodatkowo, przed malowaniem, w mieszalni lakier贸w lub sam lakiernik dla bezpiecze艅stwa powinien zrobi膰 natrysk pr贸bny na kawa艂ku blaszki, trysn膮膰 bezbarwnym i wtedy wszystko 艂adnie wida膰 i zawsze mo偶na taki kolor potem doprawi膰 i dopasowa膰 i pokaza膰 klientowi czy mu pasi czy nie.

W twoim wypadku pewnie 偶aden z powy偶szych scenariuszy nie mia艂 miejsca i masz teraz to co masz.

Powy偶sza wypowied藕 zosta艂a napisana na podstawie do艣wiadcze艅 i styczno艣ci z mieszalni膮 lakier贸w, kt贸r膮 posiada moja mama.
Awatar u偶ytkownika
przez krz_p -  28 cze 2012, 11:19
 wielkopolskie
ludzie o jakim cieniowaniu piszecie przy lakierowaniu dok艂adek zderzak贸w
cieniowanie mo偶na robi膰 przy malowaniu b艂otnika itp., ale nie w przypadku malowania zderzaka, czy samej dok艂adki zderzaka
Awatar u偶ytkownika
przez Insane -  28 cze 2012, 11:20
 dolno艣l膮skie
furbs pisze:Sprawdzi艂em przed chwil膮 w programie do mieszalnika firmy Lesonal ten LA7T i ma on 4 odcienie.

LA7T - podstawowy
LA7T(D) - ciemniejszy
LA7T(L) - ja艣niejszy
LA7T(L1) - inny ja艣niejszy
LA7T(R) - z艂amany czerwonym

Je艣li lakiernik jest profesjonalist膮 to cz臋sto zamawia sobie kolor podstawowy a potem przy malowaniu tak wycieniuje Ci s膮siednie elementy, 偶e laik nie pozna 偶e co艣 si臋 tam odrobin臋 r贸偶ni.

Je艣li lakiernik nie chce bawi膰 si臋 w cieniowanie, to powinien podjecha膰 autem do mieszalni lakier贸w (lub zawie藕膰 kawa艂ek auta) i tam kto艣 z obs艂ugi wyjdzie z fiszkami i por贸wna poszczeg贸lne odcienie, poka偶e i by膰 mo偶e uda si臋 dobra膰 co艣 od razu a by膰 mo偶e kolorysta musi do艂o偶y膰 jeszcze co艣 od siebie.

Dodatkowo, przed malowaniem, w mieszalni lakier贸w lub sam lakiernik dla bezpiecze艅stwa powinien zrobi膰 natrysk pr贸bny na kawa艂ku blaszki, trysn膮膰 bezbarwnym i wtedy wszystko 艂adnie wida膰 i zawsze mo偶na taki kolor potem doprawi膰 i dopasowa膰 i pokaza膰 klientowi czy mu pasi czy nie.

W twoim wypadku pewnie 偶aden z powy偶szych scenariuszy nie mia艂 miejsca i masz teraz to co masz.

Powy偶sza wypowied藕 zosta艂a napisana na podstawie do艣wiadcze艅 i styczno艣ci z mieszalni膮 lakier贸w, kt贸r膮 posiada moja mama.

Serdeczne dzi臋ki za Twoj膮 i innych wypowiedzi bardzo mi pomog艂y ale mam pytanie wci膮偶 jedno ile na te elementy posz艂o materia艂贸w w z艂ot贸wkach:
4x Ko艂o
2x Progi
1x Lotka
1x Grill bez znaczka
1x Dok艂adka tylna

Bo wzi膮艂 1800zl i chce wiedziec ile by艂o na oko utargu.
Awatar u偶ytkownika
przez Krzycho -  28 cze 2012, 11:32
 ma艂opolskie
krz_p pisze:spartaczone malowanie, a cena daleka od okazyjnej
藕le dobrany lakier, niech poprawiaj膮

u mnie by艂y lakierowane progi i dok艂adki, r贸偶nicy w kolorach nie ma, lakier dobrany jedynie z kodu na wlepce w baga偶niku

a jaki masz kolor auta?? ten kolor united gray jest ci臋偶ki do dobrania...
przez furbs -  28 cze 2012, 11:36
 -------
Koszty materia艂贸w zale偶膮 przede wszystkim od producenta i jako艣ci u偶ytego towaru.

Na przyk艂adzie firmy Lesonal mog臋 powiedzie膰, 偶e litr szarej bazy w metaliku kosztuje oko艂o 180z艂, do tego potrzeba 0,5 litra rozcie艅czalnika za oko艂o 30z艂. Na to idzie bezbarwny (oko艂o po艂owa ilo艣ci bazy), kt贸ry za litr kosztuje 100z艂 i utwardzacz do tego za oko艂o 40z艂. Dochodzi jeszcze podk艂ad do plastiku, kt贸ry kosztuje oko艂o 100z艂 za litr.

Ile materia艂u kupi艂 Tw贸j lakiernik tego nie wiemy. Moim, niefachowym zdaniem, okolice oko艂o 0,5 litra bazy powinny wystarczy膰 na wymienione przez Ciebie elementy.

Aktualizacja forum

Nast膮pi艂a bardzo du偶a aktualizacja forum. Zosta艂 zaktualizowany ca艂y core wraz z wszystkimi modu艂ami i template do nich przypisanych. W przypadku znalezienia nieprawid艂owo艣ci w dzia艂aniu forum u偶ytkownicy proszeni s膮 w pierwszej kolejno艣ci o wyczyszczenie pami臋ci podr臋cznej przegl膮darki (Zazwyczaj CTRL + F5) a gdy ta operacja nie pomo偶e o zg艂oszenie poprawki w odpowiednim dziale koniecznie w formie listy